Temat dnia

09:08 / 01-01-2018

1 stycznia – uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki i Światowy Dzień Pokoju

1 stycznia – w ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia a zarazem pierwszy dzień nowego roku kalendarzowego Kościół katolicki obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Ponadto 1 stycznia Kościół obchodzi Światowy Dzień Pokoju, ustanowiony w 1968 r. przez papieża Pawła VI. Boskie macierzyństwo jest pierwszym i najważniejszym przywilejem Maryi, z którego wynikają wszystkie inne przyczyny jej […]

09:13 / 31-12-2017

Najważniejsze wydarzenia w Kościele powszechnym w 2017 r.

Obchody setnej rocznicy objawień fatimskich, nieustające prześladowania chrześcijan, przygotowania do przyszłorocznego zgromadzenia Synodu Biskupów nt. młodzieży, podróże papieża do zapalnych regionów świata, a także obchody 500-lecia reformacji z udziałem Kościoła katolickiego – to najważniejsze wydarzenia w Kościele powszechnym w mijającym 2017 r. Rok wydarzeń maryjnych Kulminacją jubileuszu objawień Matki Bożej w Fatimie trojgu portugalskich pastuszków […]

06:00 / 24-12-2017

Wigilia uroczystości Bożego Narodzenia

Uroczystość Bożego Narodzenia wprowadzono do kalendarza świąt kościelnych w IV wieku. Dwieście lat później ustaliła się tradycja wieczornej kolacji, zwanej wigilią. W Polsce zaczęto ją obchodzić wkrótce po przyjęciu chrześcijaństwa, choć na dobre przyjęła się dopiero w XVIII w.

11:15 / 17-11-2017

Wytyczne Kościoła w Polsce wobec pedofilii

Na ekrany polskich kin wchodzi amerykański obraz „Spotlight” – oparty na faktach film o dziennikarskim śledztwie, opisującym problem pedofilii w Kościele katolickim. W związku z tym przypominamy analizę KAI, w której przestawiamy procedury wobec duchownych, którzy dopuścili złamania VI przykazania z osobą małoletnią. Regulacje na ten temat zawierają specjalne „Wytyczne” oraz aneksy do nich, opracowane przez Konferencję Episkopatu Polski i potwierdzone przez Stolicę Apostolską.

08:40 / 01-11-2017

Uroczystość Wszystkich Świętych

Znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych Kościół katolicki uroczyście wspomina 1 listopada.

08:55 / 16-10-2017

Mamy papieża! – 39. rocznica wyboru kard. Wojtyły

Jutro, 16 października mija 39. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Publikujemy garść faktów, wspomnień, opinii i ciekawostek dotyczących tego historycznego wydarzenia.

12:57 / 09-09-2017

140 lat temu Matka Boża objawiła się w Gietrzwałdzie

Dziś, 21 kwietnia rozpoczęły się jubileuszowe uroczystości związane ze 140. rocznicą objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz 50. rocznicą koronacji Jej obrazu koronami papieskimi. Objawienia z 1877 r. skutkowały odrodzeniem polskości na Warmii, przyniosły też znaczne ożywienie i pogłębienie religijności we wszystkich zaborach. Gietrzwałd jest jedynym w Polsce i jednym z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych przez Stolicę Apostolską za autentyczne.

10:00 / 01-08-2017

Powstanie Warszawskie to jedność, obywatelskość i duch służby

Powstanie Warszawskie było lekcją demokracji, obywatelskości i jedności społeczeństwa – mówi historyk i powstaniec, prof. Jerzy Kłoczowski. Wskazało też drogę Europie, że odrzucić należy nie tylko Hitlera, ale i Stalina. W siedemdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wybitny historyk, w Powstaniu żołnierz pułku „Baszta”, mówi o etosie powstańców, o tym, dlaczego dziś jest kwestionowany, a także o tym, jaki był ostatni akt sojuszu Hitlera i Stalina.

10:16 / 26-07-2017

Wspomnienie św. Anny i św. Joachima

26 lipca Kościół wspomina św. Annę – matkę Maryi i babcię Jezusa. Jest ona patronką małżeństw, matek, wdów, piekarzy i żeglarzy. W ikonografii ukazywana jest najczęściej z córką lub jako tzw. św. Anna Samotrzecia – czyli z Maryją i małym Jezusem. Tak przedstawiali ją m.in. Wit Stwosz i Leonardo da Vinci.

12:28 / 22-07-2017

Kościół wobec kryzysu politycznego wg kard. Hlonda

Kościół w Polsce dziś nie po raz pierwszy staje w obliczu głębokiego kryzysu politycznego dzielącego społeczeństwo. Wielokrotnie w takiej sytuacji zabierał on głos, apelując o poszanowanie etycznych fundamentów demokracji. Poniżej prezentujemy analizę nauczania kard. Augusta Hlonda, w odniesieniu do kryzysu politycznego początków lat 30.

1 2 3 795
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.