Tenerezza czyli czułość – promocja książki „Dziedzictwo papieża Franciszka”
10 marca 2023 | 19:36 | gie | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Główne wątki obecnego pontyfikatu omawiano podczas promocji książki „Dziedzictwo papieża Franciszka”, której promocja odbyła się dziś w Warszawie. Publikacja jest zapisem rozmowy, jaką z franciszkaninem o. Zdzisławem Kijasem przeprowadził o. Piotr Koźlak, redemptorysta. O. Kijas ocenił, że często pojawiające się w papieskich wypowiedziach słowo „tenerezza” czyli czułość, może być kluczem do zrozumienia jego nauczania.
Książka, którą wydano na 10. rocznicę pontyfikatu Franciszka, która przypadnie 13 marca, opublikowały dwa wydawnictwa: Bratni Zew i Homo Dei.
W promocji, poza autorami, uczestniczył dyrektor wydawnictwa „Bratni Zew” o. Andrzej Zając OFMConv, wicedyrektor wydawnictwa Homo Dei o. Marek Kotyński CSsR oraz on-line rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak SJ. Spotkanie prowadziła dr Ewa Czaczkowska.
Próbując zmierzyć się z bogactwem treści nauczania papieża, autorzy poddali analizie 11 najważniejszych dokumentów jego pontyfikatu: 3 encykliki, 5 adhortacji apostolskich i 3 listy apostolskie.
Współwydawca o. Marek Kotyński zaznaczył, że ujęcie jest problemowe, nie omawia dokumentów krok po kroku. – Wybrana forma rozmowy sprawia, że książka nie powtarza tez dokumentu , ale sytuuje je w kontekście współczesnym: kulturowym społecznym, także politycznym – zauważył redemptorysta.
O. Zdzisław Kijas, który jest profesorem teologii, wskazał na adhortację „Evangelii gaudium” jako sztandarowy dokument, w którym papież zawarł główne myśli pojawiające się w kolejnych latach jego nauczania. Zauważył, że temat, który jakby wiąże wszystkie te dokumenty zawarty jest w tytule adhortacji apostolskiej – „Christus vivit”. – Myślę, że sercem pontyfikatu Franciszka jest myśl: Chrystus żyje, Chrystus jest pośród nas – mówił o. Kijas.
Franciszkanin zwrócił uwagę, że powyższa adhortacja powstała po synodzie dotyczącym młodzieży, którym papież jakby chciał przypomnieć, że „Chrystus żyje, jest ciągle młody, jest Kimś, który potrafi zauroczyć, zafascynować, pociągnąć i mimo długiej historii 2 tysięcy lat, nadal może być propozycją dla młodych” – podsumował autor.
Z kolei próbując znaleźć jedno słowo-klucz, które pojawia się w nauczaniu Franciszka, wybrał włoskie określenie „tenerezza”, które można przetłumaczyć jako czułość, wrażliwość, bliskość emocjonalna. – To słowo pojawia się bardzo często w jego tekstach, wypowiedziach, zwłaszcza tych ad hoc, nieredagowanych, wypowiadanych poza kartką bezpośrednio do odbiorcy – zauważył o. Kijas.
Z kolei ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Episkopatu, wyodrębnił jako główne tematy nauczania Franciszka: Kościół ubogi i pomagający, z czym wiąże się posługa miłosierdzia, następnie: troska o środowisko naturalne – zwieńczeniem tego wątku była encyklika „Laudato Si”, i jako trzeci – braterstwo, któremu papież poświęcił encyklikę „Fratelli tutti”.
– Zauważmy, jak często papież podkreśla swój sprzeciw wobec przemocy, jak często woła o pokój, a nie chcąc jeszcze bardziej eskalować istniejących już konfliktów, jego działanie jest odbierane jako polemiczne – zauważył ks. Gęsiak. – Jego świat pokoju to jest właśnie świat sprzeciwu wobec przemocy, świat trochę idealny, może nawet idealistyczny, który bardzo trudno jest zrealizować, wiedząc jak codzienność podporządkowana jest lokalnym interesom. Ale Franciszek mówi do nas: musimy zrobić wszystko, żeby braterstwo międzyludzkie było czymś, co nas będzie łączyć i identyfikować jako chrześcijan – zauważył rzecznik Episkopatu.
Promocja książki „dziedzictwo papieża Franciszka” odbyła się 10 marca w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Organizatorem spotkania była Katolicka Agencja Informacyjna.
O. Zdzisław Kijas OFMConv jest profesorem teologii, nauczycielem akademickim wielu uczelni w Polsce i za granicą, postulatorem generalnym spraw kanonizacyjnych Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Autor licznych książek.
Piotr Koźlak, redemptorysta, jest doktorem teologii. Jego zainteresowania oscylują wokół teologii duchowości oraz pisarstwa Henry J.M. Nouwena. Jest dyrektorem wydawnictwa i kwartalnika dla kapłanów Homo Dei.
***
Zdzisław J. Kijas, „Dziedzictwo papieża Franciszka”, rozmawiał Piotr Koźlak, wydawnictwo Bratni Zew i Homo Dei, stron 588, indeks tematyczny, Kraków 2023.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.