Tłuchowo: adwentowe „Zamyślenie Strażackie”
08 grudnia 2009 | 09:49 | eg Ⓒ Ⓟ
W Tłuchowie w diecezji płockiej około 350 strażaków z dziesięciu gmin wzięło udział w adwentowym „Zamyśleniu Strażackim”, organizowanym od wielu lat przez ks. dr. Andrzeja Zakrzewskiego, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Tłuchowie, kapelana Straży Pożarnej w powiecie sierpeckim.
W Tłuchowie „Zamyślenie Strażackie” odbyło się po raz piąty. Wzięły w nim udział dwie Państwowe Powiatowe Straże Pożarne z Sierpca i Lipna oraz wiejskie Ochotnicze Straże Pożarne. Strażom towarzyszyło 36 pocztów sztandarowych.
Wspólne spotkanie zainaugurowano Mszą św. w kościele parafialnym w Tłuchowie w intencji strażaków i ich rodzin. „Adwent to czas oczekiwania na pamiątkę pierwszego przyjścia Chrystusa na ziemię. Kto, jeśli nie wy, wie lepiej co to znaczy stale być w pogotowiu?” – pytał w homilii ks. dr Daniel Brzeziński. – Jesteście tą grupą służb mundurowych, które nigdy nie odstąpiły od Kościoła” – mówił.
Z kolei ks. Andrzej Zakrzewski apelował podczas uroczystości do młodzieży, aby chciała pełnić służbę w straży, a w Adwencie pomyślała o Bogu. „Niech czas Adwentu dla wszystkich strażaków będzie w chaosie roku czasem zamyślenia nad Bogiem i własną duszą” – sugerował uczestnikom spotkania.
Obecni na spotkaniu strażacy mówili o tym, jak trudna jest ich praca. „Ten rok był dla nas szczególnie ciężki. Od dłuższego czasu nie zmniejsza się ilość wezwań do zdarzeń – w tym roku mieliśmy ich 780, z czego ponad połowa to wypadki drogowe czy usuwanie szkód po wichurach” – opowiadał mł. bryg. Jerzy Frydrych z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie.
„Zamyślenia Strażackie” mają kilkunastoletnią historię. Ks. Andrzej Zakrzewski zainicjował je jako proboszcz parafii farnej w Sierpcu. Planuje, że w niedalekiej przyszłości podobne spotkania adwentowe uda się zorganizować także w wielu innych miejscach diecezji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.