Drukuj Powrót do artykułu

Tłumacz Franciszka na ŚDM: Papież szuka zrozumienia, czyta, rozmawia

13.03.2018 , eko, Kraków, 13-03-2018 Ⓒ ℗

Jako dogmatyk widzę u Franciszka to, o co sam zawsze walczyłem: żeby doktryna była bliska życiu – mówi o 5 latach pontyfikatu papieża Franciszka ks. dr hab. Robert Woźniak, który podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. był jego osobistym tłumaczem.

“Doświadczenie, które ja miałem, którego nie mogą mieć ci, którzy są trochę dalej od papieża i tylko czytają różne doniesienia prasowe na jego temat, pokazuje mi ogromną wiarę zwykłego, prostego człowieka, który wierzy swoim rozumem, szuka zrozumienia, czyta, poszukuje, rozmawia” – podkreśla kapłan.

Po doświadczeniach wizyty Papieża w Polsce, ks. Woźniak twierdzi, że Ojciec Święty “jest niesamowicie serdecznym i życzliwym człowiekiem, w sposób niemal nadprzyrodzony: jego miłość, życzliwość i sympatia do człowieka rodzi się z jego obcowania z Panem Bogiem”.

“Myślę o tym pontyfikacie jako o ciągłości z poprzednimi papieżami z zauważalnym, ewolucyjnym krokiem do przodu”. – ocenia ks. Robert. “Franciszek ma ogromnie dużo do zaoferowania Kościołowi. Według jego wizji Kościół ma być bardzo ewangeliczny” – dodaje.

Jak zauważa, Franciszek podkreśla pewne aspekty, które były obecne u Jana Pawła II oraz Benedykta XVI i „robi to bardzo dynamicznie, jako człowiek zaangażowany pastoralnie przez całe swoje życie”. Dodaje: “Duszpastersko zawsze był bardzo blisko ludzi i przykładał ogromną wagę do wprowadzania doktryny w życie. Ja to nazywam żywym podręcznikiem do dogmatyki” – podsumowuje ks. Woźniak.

Ks. dr hab. Robert Woźniak jest adiunktem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie był osobistym tłumaczem Papieża Franciszka.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.