Tłumy na Misterium Męki Pańskiej
17 kwietnia 2011 | 08:00 | lk / ms Ⓒ Ⓟ
Dwustu aktorów, nowoczesne środki techniczne i artystyczne zapewniają tłumy widzów. To największe plenerowe widowisko pasyjne w Europie po raz pierwszy obejrzeli w swoim mieście warszawiacy.
Poznańskie Misterium Męki Pańskiej zostało wczoraj wieczorem po raz pierwszy pokazane w Warszawie na Torze Treningowym Wyścigów Konnych na Służewcu. Inscenizację w reżyserii Artura Piotrowskiego, pokazywaną tradycyjnie w sobotę przed Niedzielą Palmową, poprzedziła Msza św. odprawiona w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego niedaleko Toru Treningowego, którą sprawował kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
Poznańskie Misterium Męki Pańskiej uznawane jest za największe widowisko pasyjne w Europie. Organizatorzy przygotowują co roku dwa tysiące bochenków chleba i ponad pięćset kostiumów. W przedstawieniu grało ok. dwustu aktorów, a bezpieczeństwo zapewniało kilkuset harcerzy.
W widowisku wykorzystano nowoczesne środki techniczne i artystyczne: światło, dźwięk, obraz, przejmującą muzykę i śpiew chóralny oraz efektowne kostiumy i monumentalną scenografię. Wszystkie te elementy współtworzyły niepowtarzalny spektakl.
Na Służewcu monumentalnemu wykonaniu widowiska posłużyły m.in. imitacje starożytnych budowli: Świątyni i bramy Jerozolimskiej, Pałacu Piłata i Golgoty.
Tegoroczne Misterium nawiązywało do ogólnopolskich przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II. Tak jak w poprzednich inscenizacjach Chrystusa zagrał Ziemowit Howadek. Postać papieża pojawiła się w końcowych scenach. Jan Paweł II pojawił się w bramie Jerozolimy, w otoczeniu aniołów szedł na spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem.
Jak podczas poznańskich inscenizacji, muzyka misterium opierała się głównie na renesansowych utworach chóralnych a cappella wykonanych przez trzystuosobowy Chór „Polihymnia”, które reżyser widowiska dobrał do poszczególnych scen. Orkiestra symfoniczna odegrała także kompozycje przygotowane specjalnie dla misterium.
W tym roku w scenie pojmania Jezusa w Ogrodzie Oliwnym został pokazany poznański miecz św. Piotra, który papież Jan XII miał podarować biskupowi Jordanowi, żeby początki chrześcijaństwa na ziemiach polskich „uczynić milszymi”.
Na co dzień miecz św. Piotra eksponowany jest w skarbcu Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.
Do tej pory misterium odbywało się od 1998 roku zawsze w Poznaniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.