Tłumy wiernych na odpuście krzeszowskim
16 sierpnia 2019 | 10:50 | ksww | Krzeszów Ⓒ Ⓟ
W wielkim odpuście krzeszowskim ku czci Maryi Wniebowziętej wzięło udział kilka tysięcy wiernych z Dolnego Śląska oraz całej Polski. Głównej sumie odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, homilię wygłosił biskup Kościoła greckokatolickiego Włodzimierz Juszczak. – To święto ukazuje perspektywę naszego życia. Przeznaczeni jesteśmy do tego, by mieć udział w chwale Zmartwychwstałego Pana. Maryja jest pierwszą z nas, która uczestniczy w tym przedziwnym misterium zjednoczenia człowieka z Bogiem – powiedział bp Kiernikowski we wprowadzeniu do Eucharystii odpustowej.
Na uroczystości obecny był także bp pomocniczy Marek Mendyk, księża z diecezji legnickiej, z Czech i goście z Polski, siostry zakonne oraz wielka rzesza pielgrzymów. Po raz kolejny do sanktuarium przyjechali motocykliści. W modlitwie uczestniczyli także rycerze i damy Zakonu Świętego Grobu Bożego, a także przedstawiciele Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Nie zabrakło też przedstawicieli parlamentu i władz lokalnych.
W homilii pasterz Kościoła greckokatolickiego przybliżył wiernym rozumienie tajemnicy uroczystości Wniebowzięcia NMP w tradycji Kościoła wschodniego. Ukazał też wyjątkowość jej obchodów. – Choć nasze obrządki różnie określają to święto: wniebowzięcie NMP oraz zaśnięcie Bogurodzicy, to chodzi o tę samą prawdę zakończenia życia Maryi i Jej przejścia z duszą i ciałem do wieczności – mówił bp Juszczak. Teologiczne wyjaśnienie obchodów uroczystości oparł na fragmentach Ewangelii, nauczania Ojców Kościoła, tradycji wczesnochrześcijańskiej oraz pism apokryficznych. To wszystko doprowadziło do sformułowania przez papieża Piusa XII dogmatu wiary, który w szczególny sposób wyrażony jest w ikonie Zaśnięcia Bogurodzicy czczonej w cerkwi greckokatolickiej .
Bp Juszczak zwrócił uwagę na znaczenie tej prawdy dla współczesnego człowieka. – To, co dokonało się w Maryi jest przewidziane przez Boga także dla każdego z nas. Staniemy przed Bogiem na sądzie. On będzie otwarciem na życie wieczne. Obyśmy na końcu tej drogi zobaczyli boskie oblicze Zbawiciela i Maryję, która już ogląda Jego oblicze. Drugi wniosek dotyczy godności naszego ciała. Nasze ciało, podobnie jak Maryi, jest przeniknięte światłem. Nasze ciało jest świątynią Ducha Świętego. Ludzkiemu ciału należy się szacunek i ochrona, zarówno w sferze materii, jak i ducha – mówił kaznodzieja. Podkreślił, że ta prawda jest ważna zwłaszcza we współczesnym świecie, który koncentruje się często na sferze materii, ignorując sferę ducha.
– Warto i trzeba, zatrzymując się przy katafalku Maryi, próbować zrozumieć boże prawdy, które przedstawia nam Bóg. Również ikona Matki Bożej Łaskawej, którą czcimy w tym miejscu, zachęca do odczytania bożej prawdy, z którą Bóg zwraca się do każdego z nas. Dzięki temu może łatwiej zrozumiemy boży plan zbawienia i nasze miejsce w nim. Warto brać do ręki Pismo Święte i katechizm i próbować zrozumieć plan Boga, w którym jest miejsce dla każdego z nas. Wówczas może wraz z Maryją będziemy mogli zaśpiewać: „wielbi dusza moja Pana…”
Po Mszy św. odbyła się tradycyjna procesja z ikoną Matki Bożej Łaskawej oraz poświęcone zostały wiązanki ziół i kwiatów. Dla wszystkich gości przygotowano festyn z wieloma atrakcjami. Na scenie przy bazylice odbył się także koncert, podczas którego wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.