Tokarnia: po raz pierwszy dożynki wojewódzkie odbędą się w Parku Etnograficznym w Tokarni
05 września 2023 | 11:15 | dziar | Tokarnia Ⓒ Ⓟ
Tegoroczne XXIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się w Parku Etnograficznym w Tokarni, w powiecie kieleckim, w niedzielę 10 września, a rozpocznie je polowa Msza św. przy zabytkowym kościele z Rogowa, koncelebrowana przez ks. Łukasza Zygmunta – dyrektora Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej oraz ks. Jacka Dąbka, proboszcza parafii św. Maksymiliana Kolbego w Wolicy – Tokarni. Początek Eucharystii o godz. 11.
– Po trudnym okresie pandemii, gdy spotykaliśmy się na skromniejszych dożynkach wojewódzkich, bez licznych stoisk i prezentacji dorobku twórców ludowych, wracamy do pokazywania wszystkiego, co piękne w świętokrzyskiej wsi, w folklorze, tradycji i obrzędowości – powiedział podczas konferencji prasowej marszałek województwa Andrzej Bętkowski. – Tym bardziej gorąco zachęcam do wspólnego świętowania zakończenia żniw w miejscu kultywującym kulturę wiejską w regionie, w Parku Etnograficznym w Tokarni, gdzie dożynki wojewódzkie odbędą się po raz pierwszy – dodał.
Za organizacyjną stronę obrzędowego wydarzenia odpowiada Muzeum Wsi Kieleckiej.
Do udziału w regionalnym święcie plonów, podczas spotkania w Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszali marszałek województwa Andrzej Bętkowski i członek Zarządu Województwa Marek Jońca, Sławomir Neugebauer dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, Mirosław Gębski starosta kielecki, burmistrz Chęcin Robert Jaworski, Stanisław Stanik prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora i wicedyrektor Jarosław Karyś oraz starostowie dożynek Bożena Zapała i Dariusz Przemyski.
– Będziemy razem cieszyć się świętokrzyskim chlebem i zbiorami w miejscu, w którym doskonale widać historię polskiej wsi, gdzie wciąż kultywowane jest pokazywanie świętokrzyskiej obrzędowości wiejskiej – dodał członek Zarządu Województwa Marek Jońca.
Po Mszy św. wszystkie wieńce zostaną poświęcone, a barwny korowód z uczestnikami dożynek przejdzie pod scenę na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni, gdzie będzie miał miejsce obrzęd dożynkowy. Zaprezentowane będą dożynkowe wieńce, które ośpiewają i obtańczą zespoły ludowe.
Rozstrzygnięty zostanie także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy XXIII Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich. Jego celem jest kultywowanie oraz popularyzacja najbardziej wartościowych, kulturowych tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, popularyzacja wiedzy o dawnych zwyczajach dożynkowych oraz o roli wieńca, jako głównego rekwizytu obchodów.
Każdy powiat z województwa świętokrzyskiego prezentować będzie jeden wieniec. Najpiękniejszy będzie reprezentować województwo świętokrzyskie podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie 24 września br.
Od godz. 15.00 uczestnicy dożynek mogą liczyć na koncerty ulubionych zespołów śpiewaczych i kapel ludowych z terenu województwa świętokrzyskiego – to m.in. „Echa Łysicy”, „Wierna Rzeka”, kapela „Jędrusie”.
Starostami tegorocznych dożynek są Bożena Zapała z miejscowości Serbinów w gminie Mniów oraz Dariusz Przemyski z miejscowości Stara Słupia w gminie Nowa Słupia.
Dożynkom tradycyjnie towarzyszyć będzie wystawa maszyn i sprzętu rolniczego, stoiska jednostek samorządowych, stoiska z rękodziełem i produktami regionalnymi.
Organizatorem uroczystości jest Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej wspólnie z Powiatem Kieleckim i Gminą i Miastem Chęciny. Ponadto w realizacji tego przedsięwzięcia aktywnie uczestniczy Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Dożynki przygotuje Muzeum Wsi Kieleckiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.