Drukuj Powrót do artykułu

Tokarnia: poszpitalny kościół z Rogowa odzyskał dawny blask

20.10.2018 , dziar, Tokarnia Ⓒ ℗

Pełna naprawa konstrukcji, uzupełnienie ubytków, srebrzenie elementów snycerskich – to najważniejsze prace, które zostały wykonane podczas pełnej konserwacji ambony w XVIII-wiecznym kościółku z Rogowa znajdującym się w Parku Etnograficznym w Tokarni. Przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu, jakie Muzeum Wsi Kieleckiej uzyskało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Modrzewiowy poszpitalny kościół przeniesiony z Rogowa jest jednym z najcenniejszych zabytków Muzeum Wsi Kieleckiej – organu prowadzącego park etnograficzny oraz regionu świętokrzyskiego. Został on podarowany w 1996 r. Muzeum Wsi Kieleckiej przez Kurię Diecezjalną w Kielcach. Unikatowy zabytek udostępniono zwiedzającym w 2002 roku.

Prace przy ambonie trwały trzy miesiące. Została ona zdjęta, odnowiono złocenia, szyszkę, korpus ambony, czyli całą aparaturę, która wymagała konserwacji. – Teraz ambona wygląda wspaniale – mówi Beata Ryń, szefowa marketingu i promocji Muzeum Wsi Kieleckiej.

Całkowity koszt konserwacji wyniósł 32,5 tys. zł, a prace zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przy okazji prac konserwatorskich powstała wystawa fotografii, które obrazują cały proces konserwatorski. Ekspozycja znajduje się wewnątrz kościoła.

Konserwacja ambony jest kontynuacją prac podjętych w 2014 roku. Przeprowadzono wówczas konserwacje ołtarzy bocznych i obrazu św. Mikołaja. Na mensie ołtarza św. Jana Nepomucena odkryto m.in. pięć żółtych sześcioramiennych gwiazd symbolizujących świętego, wizerunek hostii z kielichem oraz ślady marmoryzacji i kwiatowych girland. W 2017 roku zakończono konserwację ołtarza głównego, która poprzedzona została badaniami technologicznymi, ikonograficznymi i historycznymi.

Prace konserwatorskie objęły także obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Kościół z Rogowa zbudowano w 1763 r. z fundacji podkanclerzego wielkiego koronnego Michała Wodzickiego, biskupa przemyskiego. Wyposażenie świątyni jest w stylu rokoko i pochodzi głównie z XVIII wieku. Znajdujący się w ołtarzu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem to II połowa XVIII wieku.

Park Etnograficzny w Tokarni w gminie Chęciny położony jest przy drodze krajowej nr 7 Warszawa – Kraków. Obiekt należy do Muzeum Wsi Kieleckiej. Skansen jest rozlokowany na obszarze 65 ha, na którym znajduje się ok. 80 zabytkowych obiektów etnograficznych, z drewnianym kościołem z Rogowa w centrum. Przy okazji skansenowskich imprez, np. dożynek powiatowych, czy św. Huberta, jest tam sprawowana Msza św. i nabożeństwa.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.