Tokarnia: udana skansenowska Niedziela ze Świętym Franciszkiem, z błogosławieństwem zwierząt
04 sierpnia 2024 | 18:08 | dziar | Tokarnia Ⓒ Ⓟ
W Parku Etnograficznym w Tokarni spotkali się dzisiaj miłośnicy zwierząt i ich podopieczni w ramach „Niedzieli ze Świętym Franciszkiem”, połączonej z błogosławieństwem zwierząt, modlitwą za ich właścicieli i wypuszczeniem na wolność dzikich, wyleczonych ptaków.
Nie zabrakło porad, spotkań i edukacji w kierunku opieki nad zwierzętami.
Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w zabytkowym szpitalnym kościele z Rogowa na terenie skansenu. Odprawił ją franciszkanin z pobliskich Chęcin, o. Dawid Nowak.
Jego homilia przepełniona była akcentami franciszkańskimi; została m.in. przytoczona legenda, jak to św. Franciszek chciał odprawić Mszę św. pod gołym niebem i zleciały się paki zagłuszające jego słowa, poprosił je więc by zamilkły, a one posłusznie zaczęły go słuchać. Franciszkanin przypomniał także „pogodowy Armagedon” nad Kielecczyzną 14 lipca br., powodujący ogromne zniszczenia i śmierć wielu dzikich zwierząt. Anomalie pogodowe, jak mówił, wynikają ze zmian klimatycznych – franciszkanin zwrócił się z prośbą o poszanowanie praw przyrody. Po Mszy św. odbyło się błogosławieństwo zwierząt, dokonane przez o. Nowaka krążącego po skansenie z wodą święconą.
Dr Mateusz Wierciński, kierownik Działu Edukacji, przypomniał z kolei wydarzenia opisane w Księdze Rodzaju – stworzenie przez Boga zwierząt i nadawanie im imion przez praojca Adama.
Oczekiwanym wydarzeniem było wypuszczenie na wolność dzikich ptaków wyleczonych w Ptasim Azylu w miejscowości Złota, prowadzonym przez Tadeusza Ptaka. Były to przeważnie ptaki drapieżne i młody bocian – być może zadomowią się na terenie bogato zalesionego, liczącego blisko 70 ha skansenu.
Alicja Szebla-Chmiel, reprezentująca ośrodek rehabilitacji zwierząt „Psia Noga” oraz Maciej Grabiec ze Świętokrzyskiego Centrum Weterynarii wyjaśniali, jak udzielać zwierzętom pierwszej pomocy. Dużym zainteresowaniem cieszyli się podopieczni Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Hodowców Królików Rasowych i Drobiu Ozdobnego.
Odbyły się także warsztaty i konkursy plastyczne, przeprowadzone przez: Koło Świętokrzyskich Przewodników PTTK „Bartek” oraz edukatorów z Działu Edukacji i Działu Konserwacji Muzeum Wsi Kieleckiej. Skansen odwiedzili także policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach z psem policyjnym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.