Tokijska wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II przeniesiona do internetu
03 maja 2020 | 11:22 | o. pj (KAI Tokio) / hsz | Tokio Ⓒ Ⓟ
Wystawa o życiu św. Jana Pawła II, której otwarcie w katolickim Uniwersytecie Sophia w Tokio planowano w 8 maja b.r. musi zostać przeniesiona na późniejszy termin z powodu pandemii koronawirusa. „Pomimo ataku wirusa wystawa ta zostania zaprezentowana w internecie, 8 maja b.r. Wszystkie związane z nią tłumaczenia do 10 plansz, zostały już ukończone” – poinformowała KAI Maria Żurawska, szefowa Instytutu Polskiego w Tokio i główna inicjatorka wydarzenia.
Autorem tłumaczenia komentarzy do plansz jest zasłużony znawca języka i kultury polskiej prof. Koichi Kuyama. „Starał się on tak tłumaczyć informacje o życiu świętego, jego teksty oraz cytowane opinie, aby mogły być zrozumiale nawet przez japońskiego buddystę czy szintoistę. Dotyczy to m.in. tytułu wystawy, a także użytych terminów teologicznych, które jednak różnią się nieco od tych używanych w antropologii chrześcijańskiej. Jak ktoś używa na przykład pojęcia „ubranie” to po japońsku można określić je tradycyjnym słowem „kimono”, ale też ”yofku”, w sensie takim jakim używa się tego pojęcia w Europie czy Ameryce. Sprawa dotyczy więc kulturowo-religijnych różnic w terminologii. Powstaje więc pytanie, jakiego terminu użyć, aby nie spłycał on chrześcijańskiego kontekstu działalności świętego. To jest główny problem przed którym stał tłumacz informacji o życiu i dziele świętego na japoński” – wyjaśnia poproszony o konsultację przy organizacji wystawy o. Paweł Janociński, duszpasterz japońskiej Polonii.
Oprócz Uniwersytetu Sophia wystawy ma być zaprezentowana na dwóch innych tokijskich uniwersytetach: katolickim „Shirayuri” i protestanckim „Aoyama Gakuin”.
Ze względu na pandemię przełożono na później także mszę św. w katedrze tokijskiej z okazji 100-lecia urodzin świętego papieża Polaka, którą miał 17 maja b.r. celebrować abp. Tarcisio Kikuchi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.