Toruń: 25-lecie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej
19 listopada 2017 | 15:28 | ks.pb | Toruń Ⓒ Ⓟ
Chrześcijanin nie zaczyna od zera. Nie może też powiedzieć, że wszystko zdobył sam. W życiu chrześcijańskim budujemy z materiału, który został nam dany – mówił bp Andrzej Suski podczas jubileuszu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej. W uroczystej Mszy św. uczestniczyli członkowie SRK z całej diecezji oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
Mszę św. pod przewodnictwem bpa Andrzeja Suskiego koncelebrowali asystenci kościelni poszczególnych oddziałów SRK z terenu diecezji. Wśród nich był obecny ks. prał. Józef Nowakowski, który od 25 lat pełni funkcję asystenta diecezjalnego Stowarzyszenia.
Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych, które wspierają działania SRK na terenie miasta i województwa m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski oraz poseł Anna Sobecka, która pełniła funkcję prezesa SRK.
W homilii bp Andrzej Suski nawiązując do Ewangelii o talentach podkreślił, że ewangeliczny talent jest przede wszystkim darem od Boga. – Chrześcijanin nie zaczyna od zera, nie może powiedzieć, że wszystko zdobył sam. W życiu chrześcijańskim jest inaczej: budujemy z materiału, który został nam dany. Istnieje podstawa, która została nam podarowana. Wszystko jest łaską, ale z naszej strony trzeba odpowiedzieć na dar, który został nam powierzony – mówił bp Suski.
Trzeba zadać sobie pytanie: co zrobiliśmy z darami, które otrzymaliśmy? – Co z nimi robimy? Kogo ubogaciliśmy naszą wiarą? Jak wiele rozdaliśmy ze skarbca miłości swojego serca? Ile dzieł dokonaliśmy pod natchnieniem Ducha Świętego? – pytał bp Suski. Wskazując na postawę sług, którzy nie bali się zaryzykować i puścili w obieg talenty otrzymane od swojego pana, podkreślił, że jest to wskazówka dla każdego z nas. Tak mamy działać w naszych środowiskach. – Dla chrześcijanina nie ma zamkniętych miejsc i sytuacji. Każde środowisko może stać się okazją do wykorzystania darów Bożych – mówił.
Analizując postawę sługi, który nie pomnożył otrzymanego daru wskazał, że przyczyną unikania odpowiedzialności może być błędne wyobrażenie Boga. – W oczach sługi Pan jawi się jako ktoś twardy, chciwy, nieludzki. Jest postrzegany jako niewrażliwy sędzia, nieczuły księgowy, który porusza się wyłącznie po terenie suchych liczb. Ten sługa nie rozumie, że relacja z Bogiem jest relacją miłości – dodał ksiądz biskup. Z błędnego obrazu Boga rodzi się zachowanie, którym kieruje strach. – Taki człowiek przemienia wszystko: słowo, Ducha Świętego, wiarę, prawdę w martwy depozyt i grzebie samego siebie – mówił.
Sługa dobry i wierny nie oddaje talentów, ale je tylko pokazuje. Pokazanie, to coś innego niż zwrot z procentami. Tu chodzi nie tyle o liczby, ile o relację z działalności. – Jubileusz jest okazją do tego, by opowiedzieć Bogu o dobru, które zasialiśmy w najmniej spodziewanych miejscach, o wolności z której korzystaliśmy wyzwalając innych swoim jasnym stanowiskiem i w duchu Ewangelii. W takim przypadku możemy przyjść nawet z pustymi rękoma bez obawy. I możemy wyznać: Panie niczego nie zatrzymaliśmy dla siebie. Obsypałeś nas darami, ale przychodzimy ubodzy, bo szczodrze rozdaliśmy te dary innym – podkreślił bp Suski.
Hierarcha wezwał wszystkich do modlitwy o hojne serce i światły umysł, byśmy umieli wykorzystywać dla dobra innych dary, które otrzymaliśmy od Boga na przestrzeni 25 lat i nadal otrzymujemy.
Na zakończenie uroczystości życzenia złożyli przedstawiciele władz. Poseł Anna Sobecka podkreśliła znaczenie rodziny w życiu społecznym. – Rodzina jest najważniejszą grupą społeczną, która pełni wiele funkcji umożliwiających trwanie i rozwój społeczeństwa. To w niej kształtują się charaktery, postawy życiowe i przekazywane są wartości stanowiące fundament życia społecznego – mówiła. Podkreśliła, że Stowarzyszenie Rodzin Katolickich diecezji toruńskiej już od 25 lat troszczy się o kondycję polskiej rodziny, angażuje się w ochronę życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci i wyraziła radość, że wywodzi się z tak szlachetnego środowiska.
Prezydent Torunia Michał Zaleski podziękował za owocną współpracę Stowarzyszenia z samorządem Torunia i podkreślił, że minione 25 lat to dobrze wykorzystane ćwierćwiecze.
Przedstawiciel marszałka województwa kujawsko-pomorskiego dziękował za cenne inicjatywy podejmowane na rzecz społeczności lokalnej. W imieniu marszałka Piotra Całbeckiego wręczył srebrny medal za działalność na rzecz Województwa Kujawsko-Pomorskiego i jego mieszkańców.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.