Toruń: konferencja o prześladowaniach religijno-etnicznych
24 sierpnia 2019 | 17:31 | rc | Toruń Ⓒ Ⓟ
– Potrzeba wszechstronnej analizy dotyczącej prześladowań religijnych i etnicznych oraz zdecydowanych działań w tym zakresie – stwierdzili uczestnicy konferencji „Nasze milczenie jest naszym wstydem. Prześladowania religijne i etniczne we współczesnym świecie”. Z okazji Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na religię lub wyznanie 24 sierpnia zorganizowały ją Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.
Przybyłych – w tym młodzież zgromadzoną na warsztatach medialnych i muzycznych – powitał rektor uczelni, o. dr Zdzisław Klafka CssR, przypominając statystyki dotyczące prześladowania chrześcijan. Zwrócił również uwagę na postać patrona dnia, św. Bartłomieja Apostoła, który miał odwagę oddać swoje życie za Chrystusa.
We wstępie Andrzej Fąfara, dyplomata i ekonomista (MSZ) przedstawił pokrótce działalność RODM-ów oraz przypomniał, że Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na religię lub wyznanie został ustanowiony z inicjatywy polskich polityków.
Następnie dr Jan Wiśniewski zapoznał uczestników konferencji z prześladowaniami w krajach azjatyckich i afrykańskich poczynając od rzezi Ormian na początku XX w., a kończąc na współczesnych wydarzeniach, takich jak atak na kościoły w Sri Lance w Wielkanoc tego roku. Zwrócił również uwagę na „niemedialne” grupy doświadczające prześladowania, takie jak jazydzi w Iraku czy plemię Rohingya w Birmie.
Ciekawym elementem spotkania była debata, na którą zaproszono ks. dr. hab. Piotra Roszaka i Jana Wółkowskiego z Wydziału Teologicznego UMK oraz Marię Garcię, od 10 lat pracującą w Obserwatorium Wolności Religijnej w Madrycie. Obserwatorium co roku przygotowuje raport dotyczący prześladowań religijno-etnicznych na gruncie hiszpańskim. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat można zauważyć duży wzrost nastrojów antychrześcijańskich, zwłaszcza, że u władzy są
partie lewicowe.
Podczas debaty zwrócono uwagę na politykę małych kroków, poprzez określone działania kulturowe obniżającą w odbiorcach próg wrażliwości oraz strategię tworzenia uprzedzeń, które przeradzają się w stereotypy i fobie społeczne.
Konferencji towarzyszyło odsłonięcie wystawy przedstawiającej prześladowania religijno-etniczne we współczesnym świecie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.