Toruń: Konsekracja kościoła akademickiego
28 maja 2023 | 16:58 | rc | Toruń Ⓒ Ⓟ
W uroczystość Zesłania Ducha Świętego bp Wiesław Śmigiel dokonał poświęcenia kościoła akademickiego pod wezwaniem Ducha Świętego.
Podczas Eucharystii obecni byli ojcowie jezuici posługujący obecnie i dawniej w kościele akademickim, kapłani z sąsiednich parafii, siostry zakonne, prezydent miasta Torunia, marszałek województwa, prorektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz liczni wierni.
Jak zaznaczył w homilii bp Śmigiel, „Duch Święty tworzy Kościół jako wspólnotę i budowlę z cegieł zamienia w dom Boga. Dlatego dziś zbieramy się tutaj i prosimy, aby ta świątynia stała się naszym wieczernikiem”. Dodał również: „od początku dzieła stworzenia Bożą tęsknotą i oczekiwaniem jest stworzenie rodziny dzieci Bożych. Potrzebujemy szczególnego miejsca, w którym będzie mieszkał Bóg, gdzie spotkamy się z Nim”.
Biskup Śmigiel przypomniał historię i znaczenie wielkanocnego okresu liturgicznego, zwieńczonego Zesłaniem Ducha Świętego. Święta Zmartwychwstania Pańskiego i Pięćdziesiątnicy rozpoczynają nowy etap. – Po Zmartwychwstaniu już nic nie jest takie samo. Nowe życie z Bogiem realizuje się w Duchu, To w mocy Ducha Świętego możemy głosić całemu światu Dobrą Nowinę, On bowiem nie działa na mury i kamienie, ale na ludzkie serca.
Także poświęcenie świątyni wyznacza nowy etap w życiu wspólnoty. Ksiądz Biskup przypomniał długą historię świątyni – od II połowy XVIII w. kościoła luterańskiego, po II wojnie światowej, katolickiego, przejętego przez jezuitów, którzy rozpoczęli tutaj tworzenie duszpasterstwa akademickiego w czasach, kiedy powstawał Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Nadmienił również o tragicznym pożarze z 1989 r., który strawił wnętrze świątyni, w tym wiele zabytków.
Choć kościołowi przywrócono dawny blask, po dogłębnej kwerendzie stwierdzono, że w dokumentach nie ma informacji o konsekracji. Prawdopodobnie w czasach komunistycznych, jak wyjaśniał obecny rektor kościoła, o. Lesław Ptak SJ, nie mogły być dopełnione względy formalne. Warto zauważyć, że ośrodek jezuicki był zaangażowany w działalność opozycyjną.
Nawiązując do uroczystości odpustowej, Biskup Śmigiel przypomniał nauczenie o charyzmatach. Są one dane ku służbie innym – “każdy charyzmat służy budowaniu wspólnoty. Bez miłości, służby, wszystkie dary tracą swoją wartość”. Nawet krytyka wypływająca z miłości, służąca przemianie serca, jest dobra, błędem natomiast jest krytykanctwo i rozbijanie wspólnoty. Zauważył również, że “tym, co najbardziej otwiera nas na Ducha Świętego, jest Eucharystia”.
Szczególnym charyzmatem kościoła akademickiego, znajdującego się w centrum miasta, jest według bp Śmigla umożliwienie wiernym całodziennej adoracji, spowiedzi, ale też korzystania z formacji i przybliżanie duchowości ignacjańskiej. “W czasach dużego indywidualizmu wiele osób potrzebuje indywidualnego prowadzenia’
Toruński pasterz zaznaczył, że poświęcenie kościoła ma być dla wiernych sposobnością do nowego otwarcia się na Ducha Świętego. “Niech rozbudzi w nas nowy zapał apostolski, byśmy szli na cały świat i głosili Boga żywego”.
Po homilii odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych, po czym bp Śmigiel namaścił ołtarz, a kapłani ściany. Następnie okadzono całą świątynię oraz zebranych wiernych. Parafianie w procesji wnieśli świece, symbolizujące światło Chrystusa, kwiaty oraz dary eucharystyczne.
Na zakończenie uroczystości krótkie przemówienia wygłosili prezydent Torunia Michał Zaleski, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego i dr hab. Michał Białkowski, prof. UMK. Z rąk marszałka rektor kościoła otrzymał Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a prezydent wręczył witraż z wyobrażeniem Ducha Świętego.
Profesor zwrócił uwagę, że uroczystość poświęcenia kościoła prowadzi do wdzięczności Bogu, pamięci o dziedzictwie i zobowiązaniu do troski o dom Boży i współpracy z posługującymi w nim kapłanami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.