Toruń: ks. prałat Marek Rumiński rycerzem zakonu bożogrobców
13 czerwca 2011 | 15:53 | xpb Ⓒ Ⓟ
W wigilię Zesłania Ducha Świętego w katedrze gdańskiej odbyła się XVI Inwestytura Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (bożogrobców). Wśród kandydatów było 15 osób świeckich, 4 prezbiterów i biskup. Jednym z nich był ks. prałat Marek Rumiński, proboszcz parafii katedralnej w Toruniu.
Ks. prałat Rumiński pochodzi z Grudziądza. Przez 11 lat posługiwał w Niemczech: w Ośrodku Duszpasterskim Polskiej Misji Katolickiej Neumünster – Itzehoe oraz w parafii niemieckiej St. Marien w Bordesholm. Obecnie jest proboszczem parafii katedralnej w Toruniu. Jego zaangażowanie w prace konserwatorskie katedry św. Janów i przywrócenie blasku najważniejszej świątyni diecezji zaowocowały rekomendowaniem go przez biskupa Andrzeja Suskiego do zakonu bożogrobców.
– To wielki zaszczyt i radość, ale także zobowiązanie, by nieustannie podejmować nowe zadania służące Kościołowi – powiedział ks. prałat. – Dziękuję Bogu, że dane mi jest być pierwszym Bożogrobcem diecezji toruńskiej – dodał.
Obecność bożogrobców na terenie diecezji toruńskiej ma długą historię. 1 maja 1325 r. bożogrobcy otrzymali parafię w Górznie, w której przebywali aż do 1830 r., gdy zmarł ostatni kapłan należący do zakonu, ks. Eustachy Caliński.
Mszy św. z obrzędem inwestytury kawalerów, dam i duchownych przewodniczył Wielki Przeor Polskiego Zwierzchnictwa OESSH kard. Józef Glemp, prymas senior. Polscy bożogrobcy mieli zaszczyt gościć abp. Giuseppe de Andreę, Asesora Wielkiego Magisterium OESSH, pełniącego obecnie obowiązki Wielkiego Mistrza Zakonu. W uroczystości wzięli udział bożogrobcy z Niemiec, Szwajcarii i Anglii.
Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego powstał w 1099 r. w Jerozolimie, by bronić grobu Chrystusa i opiekować się pielgrzymami przybywającymi do Ziemi Świętej. Obecnie bożogrobcy zajmują się działalnością charytatywną. W Polsce jest ponad 200 członków tego zakonu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.