Toruń – obchody 20. rocznicy powstania Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. Józefa Bema
30 września 2022 | 19:33 | kos | Toruń Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w kościele garnizonowym pw. św. Katarzyny w Toruniu zainaugurowano obchody 20-lecia utworzenia Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. Józefa Bema. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz. Po południu odbył się uroczysty apel z okazji święta Centrum oraz koncert Orkiestry Wojskowej z Torunia.
W homilii bp Lechowicz mówił o znaczeniu ognia w Piśmie świętym. Przywołał m.in. scenę spotkania Mojżesza z Bogiem, ukrywającym się pod postacią gorejącego krzewu. Przypomniał, że z nawiązania do ognia symbolizującego obecność Boga wziął się zwyczaj umieszczania w kościołach płonącej lampki przy tabernakulum.
Ordynariusz Wojskowy przywołał także scenę zesłania Ducha Świętego pod postacią ognistych języków. – Duch Święty uświęca nas, czyli właśnie oczyszcza, gładzi nasze grzechy. Z tego powodu na ołtarzu znajdują się świece, które płoną i przypominają, że dzięki Duchowi Świętemu w tym miejscu dokonuje się ofiara, która gładzi nasze grzechy! – powiedział.
Jak podkreślił bp Lechowicz w Piśmie świętym mowa jest o ogniu także w kontekście ofiar składanych w darze Bogu. – Dym wznoszący się ku niebu oznaczał przyjęcie składanej ofiary będącej „wonią miłą Panu” (Kpł 2, 2). To określenie jest ludzką próbą oddania tego, że Pan Bóg reaguje na to, co mu ofiarujemy – powiedział i dodał, że Bóg ofiarował samego siebie w osobie Jezusa Chrystusa, który „jest jedyną, najdoskonalszą ofiarą, która wydaje piękną woń”.
– Zanim jednak Jezus złożył siebie w ofierze, na początku swej misji powiedział: „przyszedłem na ziemię, aby rzucić ogień i jakże pragnę, by zapłonął” (Łk 12,49). Oczywiście chodzi tu o ogień Jego miłości. Często ukazuje się miłość jako płonące serce – w litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa znajduje się zawołanie: „serce, gorejące ognisko miłości”. Symbolika ognia odnosi nas zatem do miłości Jezusa i tym samym stawia pytanie o naszą miłość, o nasze serce, o nasze życie – powiedział bp Lechowicz.
We Mszy św. uczestniczyli żołnierze i pracownicy Centrum z dowódcą płk. Remigiuszem Zielińskim. Po zakończonej Eucharystii odbył się przemarsz ulicami miasta na Rynek Staromiejski, gdzie odbył się apel z okazji rocznicy powstania Centrum. Następnie w Dworze Artusa odbył się koncert Orkiestry Wojskowej z Torunia.
W wyniku zmian restrukturyzacyjnych po roku 1989, na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów powstała Wyższa Szkoła Oficerska im. gen. Józefa Bema, kontynuująca tradycje kształcenia artylerzystów od okresu II Rzeczpospolitej. Z dniem 30 września 2002 r., została przekształcona w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.
Zadaniem Centrum jest kształcenie kandydatów na żołnierzy zawodowych na potrzeby sił zbrojnych oraz szkolenie specjalistyczne żołnierzy w ramach systemu doskonalenia zawodowego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.