Drukuj Powrót do artykułu

Toruń: obchody 15. rocznicy Radia Maryja

08 grudnia 2006 | 07:26 | maj, rg, pb, rl //mr Ⓒ Ⓟ

W przeddzień 15. rocznicy rozpoczęcia nadawania przez Radio Maryja w Toruniu trwały uroczyste obchody rocznicowe. Uczestniczyło w nich ok. 7 tys. słuchaczy radia. Mszy św. w kościele św. Józefa przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź.

Zorganizowane grupy słuchaczy Radia zjeżdżały autokarami do Torunia już od samego rana. Uczestnicy uroczystości mieli możliwość zwiedzić m.in. pomieszczenia radia i siedzibę Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Os godz. 12. 30 w kościele św. Józefa – Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy trwała modlitwa różańcowa, a następnie rozpoczął się koncert pieśni patriotycznych i religijnych „W hołdzie Janowi Pawłowi II” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
W trakcie koncertu głos zabrał premier Jarosław Kaczyński. „Jeśli dziś podejmujemy próbę zmiany polskiej polityki, aby była ona bardziej solidarna i skierowana ku człowiekowi, to trzeba podkreślić: ta próba nie byłaby możliwa bez Radia Maryja, bez Rodziny Radia Maryja i bez tzw. 'moherowych beretów’. Za to dziękuję” – powiedział premier.W ramach obchodów rocznicy w Centrum Polonia in Tertio Millenio – kampusie uniwersyteckim Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu bp Andrzej Suski poświęcił pomnik Jana Pawła II. Pomnik o wysokości 4, 17 m odlany z brązu jest darem Polonii południowoamerykańskiej. Wykonała go rzeźbiarka z Meksyku. Po poświęceniu pod pomnikiem kwiaty złożyły delegacje m.in. polonii, przedstawicieli Parlamentu, rządu i władz samorządowych.

„Radio Maryja to najbardziej żywa polska rozgłośnia. Odważnie upomina się o wszystkich, którzy żyją na granicy ubóstwa, którym dzieje się krzywda i którzy doznają niezrozumienia.” – powiedział bp Tadeusz Płoski w homilii podczas uroczystej Mszy św., która rozpoczęła się w kościele s. Józefa o godz. 15. Eucharystii przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź. Koncelebrowali ją liczni biskupi.

Zebranych powitał ordynariusz toruński, bp Andrzej Suski. Podkreślił, że obchody 15 -lecia rozgłośni to przede wszystkim hołd dla Jana Pawła II, który widział i doceniał rolę środków społecznego przekazu w dziele ewangelizacji. Przypomniał, jak bardzo radio wspierało modlitwą papieża i modliło się o siły dla niego „również głosem dzieci i chorych”. „Wierzymy, że Jan Paweł II jest dziś z nami” – powiedział.

W procesji na rozpoczęcie Mszy św. Wniesiony został krzyż Jana Pawła II, który papież trzymał podczas pamiętnej wielkopiątkowej drogi krzyżowej, ostatniej przed śmiercią. Krzyż ten przywieziony został do Torunia z sanktuarium maryjnego na Krzeptówkach.

Szczególne słowa pozdrowienia bp Suski skierował do prowincjała o.o. redemptorystów, o Sdzisława Kafki oraz dyrektora Radia Maryja, o. Tadeusza Rydzyka.

Abp Sławoj Leszek Głódź, biskup warszawsko- praski i przewodniczący Zespołu Troski Duszpasterskiej o Radio Maryja rozpoczynając Eucharystię stwierdził, że rocznica 15 – lecia radia naznaczona jest słowami św. Pawła: „moc w słabości się doskonali”. „Uciski, prześladowania – to wszystko było udziałem tych 15 lat.” – powiedział. Podkreślił, że dziękczynieniu za „wielkie dzieło, jakim jest Radio Maryja” towarzyszyć powinna modlitwa o to by radio wciąż trwało „w wielkiej rodzinie mediów w Polsce i na świecie”.

W homilii bp polowy WP, Tadeusz Płoski przypomniał krótko historię narodzin Radia Maryja w 1991 r. „Na tę rozgłośnię czekały miliony Polaków” – podkreślił. Zwrócił uwagę, że największym niebezpieczeństwem dla współczesnego człowieka i współczesnej Polski to „nie” dla Boga, a z tym właśnie niebezpieczeństwem walczy Radio Maryja. „Radio podejmuje walkę o coś, a nie przeciwko komuś. Staje w obronie katolickiej tożsamości odrzucając taki typ otwarcia się na świat, który byłby znakiem zdrady Ewangelii.” – stwierdził.

Zwrócił uwagę na szeroką akcję dezinformacyjną w stosunku do radia, na rozpowszechnianie stereotypów, że reprezentuje ono „ciemnogród”, „zacofanie” i „zaściankową wersję katolicyzmu”. W tym kontekście zacytował słowa bp. Józefa Zawitkowskiego: „Lubię Radio Maryja, choćby dlatego, że niektórzy go nienawidzą. Musi być dobre, skoro nie jest obojętne. Możemy mieć zastrzeżenia co do tego radia, ale nie mylą się tylko ci, co nic nie robią. Radio to ma swoją tożsamość i jest niezależne.”

Bp Płoski podkreślił też wielkie zaangażowanie Radia Maryja na rzecz obrony wartości patriotycznych. „To jedno z nielicznych mediów, w których się mówi o miłości Ojczyzny, śpiewa się patriotyczne pieśni itp.” – stwierdził. Zwrócił uwagę, że rozgłośnia wydobywa z niepamięci wspólną polską historię. Występuje w obronie honoru i dobrego imienia Polaków.

Przypomniał również szereg inicjatyw społecznych i charytatywnych podejmowanych przez radio, jak choćby założenie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. „Fenomenem radia i jego największym skarbem są przede wszystkim ludzie. To jest najbardziej żywa polska rozgłośnia. Odważnie upomina się o wszystkich, którzy żyją na granicy ubóstwa, którym dzieje się krzywda i którzy doznają niezrozumienia. Radio Maryja to również towarzysz ludzi samotnych.” – powiedział.

Eucharystię koncelebrowali m.in. bp polowy WP Tadeusz Płoski, bp Stanisław Stefanek, bp stanisław Napierała, bp Adam Smigielski, bp Ignacy Dec, bp Edward Frankowski, bp Edward Janiak, bp Tadeusz Bronakowski, ks. infułat Ireneusz Skubiś.

Na zakończenie odczytany został list przełożonego generalnego redemptorystów, Josepha W. Tobina. Podziękował on wszystkim twórcom radia, na czele z o. Tadeuszem Rydzykiem oraz wszystkim osobom wspierającym rozgłośnię i redemptorystów w trudnych chwilach.

W sposób szczególny za wsparcie radia podziękował całej Konferencji episkopatu Polski, przełożony warszawskiej prowincji redemptorystów, o. Zdzisław Klafka.

Głos zabrał również sam założyciel rozgłośni, o .Tadeusz Rydzyk. „Życzę, abyśmy w zgodzie i miłości ze sobą rozmawiali, żebyśmy wreszcie byli dla siebie braćmi i żeby wreszcie skończyły się te ujadania jeden na drugiego.” – powiedział

Na zakończenie odmówiono modlitwę zawierzenia Najświętszej Maryi Pannie i odczytano specjalny telegram do Ojca Świętego Benedykta XVI.

Wśród licznie zebranych wiernych byli również delegacje polonii oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Radio Maryja, rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 r. w Toruniu i Bydgoszczy. „Nadajnik, katechizm i trochę muzyki: to wydawało się być najlepszym pomysłem na zorganizowanie toruńskiej rozgłośni” – tak o początkach Radia mówi jego założyciel i dyrektor, o. Tadeusz Rydzyk. W 1994 r. było już ono rozgłośnią ogólnopolską, a od 2002 r. ma status nadawcy społecznego.Radio jest własnością warszawskiej prowincji oo. redemptorystów. Sztandarową audycją w codziennym programie Radia Maryja są „Rozmowy niedokończone”, określane jako publicystyczna część programu Radia. W „Aktualnościach” redaktorzy „Naszego Dziennika” komentują najważniejsze wydarzenia społeczne w Polsce i na świecie. Dwa razy dziennie – rano i po południu – nadawane są katechezy, które mają służyć pogłębieniu formacji chrześcijańskiej słuchaczy. Na antenie Radia można także wysłuchać felietonów autorstwa m.in. prof. Piotra Jaroszyńskiego, ks. prof. Janusza Nagórnego i red. Ewy Polak-Pałkiewicz. Oprócz tego rozgłośnia transmituje uroczystości religijne i Msze św., prowadzi na swojej antenie modlitwę różańcową, koronkę do Miłosierdzia Bożego i Liturgię Godzin.Radio nie nadaje reklam, utrzymuje się z darowizn swoich słuchaczy. Audycje transmituje na falach ultrakrótkich, w dolnym lub górnym zakresie przez stacje naziemne w Polsce, Rzymie i Stanach Zjednoczonych oraz za pośrednictwem satelitów od Bieguna Północnego do Afryki, od Uralu do Wysp Kanaryjskich, od Alaski po Kubę. Można go także słuchać w internecie. Liczbę słuchaczy toruńskiej rozgłośni szacuje się na prawie 6 mln.Radio Maryja ma około 4 proc. udziału w rynku, tym jest samym piątą pod względem słuchalności rozgłośnią w kraju.W marcu 2002 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała Zespół ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja, którym kieruje abp Sławoj Leszek Głódź. Od 2 maja 2006 r. kontrolę i nadzór nad programem i treściami emitowanymi w radiu sprawuje 8-osobowa Rada Programowa, w której skład wchodzi 4 członków powoływanych przez Episkopat Polski oraz 4 członków powoływanych przez zakon redemptorystów. 24 czerwca 2006 r. KEP zatwierdziła umowę z Warszawską Prowincją oo. Redemptorystów odnośnie funkcjonowania Radia Maryja, a także statut Radia Maryja. Biskupi zatwierdzili też regulamin Rady Programowej Radia Maryja.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Toruń: obchody 14. rocznicy Radia Maryja

07 grudnia 2005 | 19:56 | bł, pb //mr Ⓒ Ⓟ

Za 14 lat istnienia Radia Maryja dziękowali jego słuchacze podczas Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, 7 grudnia w Toruniu. W homilii bp Józef Zawitkowski zarzucił zwolennikom tzw. marszów równości, że nie wiedzą co to demokracja i tolerancja, którą zdefiniował jako szacunek dla każdego człowieka, nawet grzesznego ale „nigdy promocja zła”.

Uczestnicy uroczystości, wśród których byli ministrowie obecnego rządu i członkowie parlamentu, złożyli akt całkowitego zawierzenia Matce Bożej.
Bp Zawitkowski nawiązał w homilii do aktualnych wydarzeń w Polsce. Odnosząc się do oskarżeń, że przeciwnicy tzw. marszów równości zagrażają demokracji, stwierdził, że formułujący takie zarzuty nie wiedzą co to jest demokracja, wolność czy tolerancja. Przypomniał, że w Polsce „wolność krzyżami się mierzy”, jest więc ona ściśle związana z wartościami wypływającymi z chrześcijaństwa. Demokracja, która jest jednym z owoców wolności, to władza ludzi, którzy potrafią wybierać dobro, a nie zło. Tolerancja to uszanowanie każdego człowieka, nawet grzesznego, ale tolerancja nigdy nie może oznaczać promocji zła.
Zaapelował też o szacunek dla tzw. moherowych beretów – „nie naśmiewajcie się z naszych moherowych beretów bo na inne nas nie stać” – mówił.
Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk zarzucił mediom prześladowanie Radia Maryja. W darze ołtarza złożył ponad 20 tys. wycinków gazet, artykułów i fotomontaży, które – jak podkreślił – są dowodem trwających od 14 lat ataków na toruńską rozgłośnię. Dary ołtarza złożyli również przedstawiciele Kół Radia Maryja z całej Polski.
Mszy św. przewodniczył abp Edmund Piszcz, metropolita warmiński, w koncelebrze z 7 biskupami: łomżyńskim Stanisławem Stefankiem, drohiczyńskim Antonim Dydyczem, świdnickim Ignacym Decem, kaliskim Stanisławem Napierałą, Józefem Szamockim z Torunia, Edwardem Frankowskim z Sandomierza i Józefem Zawitkowskim z Łowicza.
Witając zebranych o. Zdzisław Klafka, prowincjał warszawskiej prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, przedstawiony jako „ordynariusz redemptorystów w Polsce”, podkreślił, że dzięki radiu Polacy odkryli swoją podmiotowość. Podziękował założycielowi i dyrektorowi rozgłośni o. Tadeuszowi Rydzykowi i jego współpracownikom za apostolski zapał i kroczenie pod prąd.
Uczestnicy uroczystości złożyli akt całkowitego oddania się Matce Bożej. Wystosowali również specjalny telegram do papieża Benedykta XVI, w którym m.in. zapewnili o nieustannej modlitwie w jego intencji.
Przemawiając w imieniu biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego jego biskup pomocniczy Józef Szamocki zapewnił o duchowej obecności toruńskiego ordynariusza. Przypomniał też słowa Benedykta XVI skierowane do polskich biskupów na temat ewangelizacji, a szczególnie przez media, m.in. o konieczności głoszenia Bożej prawdy i promowania wartości ewangelicznych. Bp Szamocki życzył, aby te słowa papieża stały się programem toruńskiej rozgłośni.
Na uroczystość przybyli posłowie – z marszałkiem Sejmu Markiem Jurkiem, wicemarszałkami Andrzejem Lepperem i Markiem Kotlinowskim oraz przewodniczącym klubu LPR Romanem Giertychem – senatorowie i europosłowie. Obecny był minister Zbigniew Wasserman, koordynator służb specjalnych, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i członek Trybunału Stanu Jan Maria Jackowski. Przybyła również matka ks. Jerzego Popiełuszki, Marianna.
Dalszy ciąg uroczystości rocznicowych odbędzie się jutro w Bydgoszczy. O godz. 18.00. bp Jan Tyrawa odprawi w tamtejszej katedrze Mszę św. „w intencji dziękczynnej za 14 lat Radia Maryja”.
Radio Maryja, „rozgłośnia narodowo-katolicka”, rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 r. w Toruniu i Bydgoszczy. „Nadajnik, katechizm i trochę muzyki: to wydawało się być najlepszym pomysłem na zorganizowanie toruńskiej rozgłośni” – tak o początkach Radia mówi jego założyciel i dyrektor, o. Tadeusz Rydzyk. W 1994 r. było już ono rozgłośnią ogólnopolską, a od 2002 r. ma status nadawcy społecznego.
Radio jest własnością warszawskiej prowincji oo. redemptorystów. Sztandarową audycją w codziennym programie Radia Maryja są „Rozmowy niedokończone”, określane jako publicystyczna część programu Radia. W „Aktualnościach” redaktorzy „Naszego Dziennika” komentują najważniejsze wydarzenia społeczne w Polsce i na świecie. Dwa razy dziennie – rano i po południu – nadawane są katechezy, które mają służyć pogłębieniu formacji chrześcijańskiej słuchaczy. Na antenie Radia można także wysłuchać felietonów autorstwa m.in. prof. Piotra Jaroszyńskiego, ks. prof. Janusza Nagórnego i red. Ewy Polak-Pałkiewicz. Oprócz tego rozgłośnia transmituje uroczystości religijne i Msze św., prowadzi na swojej antenie modlitwę różańcową, koronkę do Miłosierdzia Bożego i Liturgię Godzin.
Radio nie nadaje reklam, utrzymuje się z darowizn swoich słuchaczy. Audycje transmituje na falach ultrakrótkich, w dolnym lub górnym zakresie przez stacje naziemne w Polsce, Rzymie i Stanach Zjednoczonych oraz za pośrednictwem satelitów od Bieguna Północnego do Afryki, od Uralu do Wysp Kanaryjskich, od Alaski po Kubę. Można go także słuchać w internecie.
W marcu 2002 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała Zespół ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja, którym kieruje abp Sławoj Leszek Głódź.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.