Toruń odda hołd Kopernikowi – uroczysta Msza w rocznicę urodzin
03 lutego 2010 | 15:03 | bk, awo Ⓒ Ⓟ
W obecności doczesnych szczątków Mikołaja Kopernika 19 lutego – w 537. rocznicę jego urodzin – w katedrze św. Janów w Toruniu zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Właśnie w tej świątyni został ochrzczony wielki astronom. Będzie to pierwsza stacja ponownego pochówku Kopernika, którego szczątki odnaleziono podczas prac archeologicznych w 2005 r. we Fromborku.
Uroczysta ceremonia sakralna, wpisująca się w wydarzenia związane z zaplanowanym na maj symbolicznym powtórnym pochówkiem Mikołaja Kopernika w katedrze we Fromborku, odbędzie się w Kaplicy Kopernikańskiej toruńskiej katedry świętych Janów. Rozpocznie się o godz. 8 rano złożeniem urny w kaplicy. O 9 rozpocznie się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem metropolity warmińskiego abp Wojciecha Ziemby. Po jej zakończeniu torunianie i goście będą się modlić u stóp urny. Tej modlitwie przewodniczyć będzie biskup toruński Andrzej Suski. W katedrze zostanie wyłożona księga pamiątkowa dla odwiedzających.
Oprawą wydarzenia religijnego będą między innymi wystawa oryginalnych rękopisów wielkiego astronoma, przechowywanych w zbiorach archiwum archidiecezji warmińskiej. Mikołaj Kopernik był duchownym katolickim, pełnił między innymi funkcje kanclerza warmińskiej kapituły katedralnej i kanonika warmińskiego) oraz kopernikańska konferencja naukowa. Autografy zostaną wystawione w Sali Królewskiej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego. Otwarcie wystawy, które zaplanowano na 18 lutego, zostanie połączone z koncertem muzyki dawnej i projekcją filmu dokumentalnego „Tajemnica kodu Kopernika”, będącego zapisem poszukiwań grobu uczonego, a następnie zabiegów o identyfikację jego szczątków.
20 lutego, także salach Muzeum Okręgowego, odbędzie się otwarta dla publiczności konferencja naukowa poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. Wezmą w niej udział między innymi wybitny astronom i historyk astronomii, emerytowany profesor Uniwersytetu Harvarda prof. Owen Gingerich oraz australijski astrofizyk polskiego pochodzenia, wieloletni szef radioastronomii bońskiego Instytutu Maxa Plancka prof. Richard Wielebinski, a także prof. Krzysztof Mikulski z Zakładu Historii Gospodarczej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (Kopernik – naukowiec zajmował się także gospodarką, w ekonomii znane jest prawo Kopernika-Greshama) i dr Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki PAN. Podczas konferencji zostanie po raz pierwszy zaprezentowany publicznie portal naukowy „Nicolaus Copernicus Thorunensis”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.