Toruń: otwarcie procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. bpa Adolfa Piotra Szelążka
07 października 2013 | 20:47 | wr Ⓒ Ⓟ
Uroczysta sesja otwarcia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka, ordynariusza diecezji łuckiej na Wołyniu oraz założyciela Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus miała miejsce 6 października w kościele pw. św. Jakuba w Toruniu.
Wydarzenie to rozpoczęła uroczysta Msza św., której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił biskup toruński Andrzej Suski.
Po Eucharystii nastąpiło formalne otwarcie procesu beatyfikacyjnego. Po przedstawieniu sylwetki bpa Adolfa Piotra Szelążka przez postulator procesu s. Hiacyntę Augustynowicz, miało miejsce zaprzysiężenie Trybunału powołanego do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego na etapie diecezjalnym. Trybunał został powołany dekretem biskupa toruńskiego dnia 18 września br. W jego skład wchodzą: ks. Mariusz Stasiak- delegat księdza biskupa, ks. Miłosz Wardziński- promotor sprawiedliwości, ks. Andrzej Piontkowski- notariusz i s. Dawida Prusińska- notariusz pomocniczy. Na koniec spotkania odmówiono modlitwę o beatyfikację Sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka.
Na otwarcie procesu beatyfikacyjnego przybyli do Torunia liczni kapłani, nie tylko z diecezji toruńskiej, ale także z ełckiej, płockiej, siedleckiej, ojcowie karmelici z Krakowa, Lublina i Poznania oraz księża z Ukrainy z diecezji łuckiej, rodzina księdza biskupa Szelążka z Łodzi, Starogardu Gdańskiego, Wrocławia oraz ze Stanów Zjednoczonych, prezydent miasta Torunia, władze samorządowe ze Stoczka Łukowskiego oraz pielgrzymi ze Stoczka Łukowskiego i z Podkowy Leśnej, miejsca, w którym znajduje się dom generalny Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
Adolf Piotr Szelążęk urodził się 30 lipca 1865 r. w Stoczku Łukowskim na ziemi podlaskiej. W latach 1878-1883 uczył się w Męskim Gimnazjum Klasycznym w Siedlcach. W 1883 r. wstąpił do seminarium duchownego w Płocku. 26 maja przyjął święcenia kapłańskie. Studiował na Akademii Duchownej w Petersburgu. W 1918 r. papież Benedykt XV mianował go biskupem pomocniczym w Płocku. 14 grudnia 1925 r. papież Pius XI mianował go ordynariuszem diecezji łuckiej na Wołyniu. Po zajęciu Łucka przez wojska rosyjskie w 1939 r. pozostał oddanym i wiernym pasterzem swojej diecezji. Jego bezkompromisowa postawa doprowadziła do aresztowania. W więzieniu ukończył 80 lat. W 1946 r. został zwolniony z więzienia i zmuszony do wyjazdu z Łucka. Po przybyciu do Polski zamieszkał w Zaku Bierzgłowskim pod Toruniem, gdzie zakończył swoje pracowite życie 9 lutego 1950 r. Pogrzeb odbył się 13 lutego 1950 r. Mszę pogrzebową w kościele św. Jakuba w Toruniu sprawował ówczesy Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Ciało bpa Szelążka spoczywa w krypcie kościoła św. Jakuba w Toruniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.