Drukuj Powrót do artykułu

Toruń: promocja książki bpa Andrzeja Suskiego

19 grudnia 2017 | 09:29 | wz, xpb | Toruń Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Materiał prasowy

Na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu odbyła się promocja książki bp. Andrzeja Suskiego pt. „Rękopiśmienne Mszały przedtrydenckie. Katalog sumaryczny.” Wyjątkowa pozycja powstała jako owoc blisko 20 lat pracy bpa Suskiego.

Spotkanie promujące książkę bpa Suskiego odbyło się 18 grudnia w auli Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu. W spotkaniu uczestniczyli: biskup toruński Wiesław Śmigiel i biskup pomocniczy diecezji toruńskiej Józef Szamocki oraz przedstawiciele władz samorządowych, miejskich i społeczność akademicka.

Prezentacji książki dokonał ks. prof. dr hab. Krzysztof Konecki. Dokonując omówienia jej treści zauważył, że „Rękopiśmienne Mszały przedtrydenckie. Katalog sumaryczny” to pierwsze w historii dzieło tego typu. – Praca bp. Andrzeja Suskiego służyć będzie wielu pokoleniom historyków liturgii, znawcom paleografii, naukowcom zajmującym się średniowiecznym rękopiśmiennym piśmiennictwem. Posłuży także studentom teologii liturgii głównie w zakresie pogłębionego studium euchologii – mówił ks. prof. Konecki.

Rektor UMK prof. Andrzej Tretyn w swojej laudacji podkreślił, że dzieło “Rękopiśmienne Mszały przedtrydenckie. Katalog sumaryczny” posłuży także badaczom religii, kultury i sztuki.

Bp Andrzej Suski podzielił się z uczestnikami prezentacji techniczną stroną swojej pracy. Materiały przeglądał i zbierał przez około 20 lat w archiwach różnych europejskich bibliotek. Jednocześnie dzieło to powstało przy współpracy UMK w Toruniu oraz Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie.

Gratulacje i podziękowania dla bpa Andrzeja Suskiego przekazał m.in. Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego UMK bp Wiesław Śmigiel. Wyraził swoją wdzięczność za cały naukowy dorobek swojego poprzednika, a w tym i prace na rzecz utworzenia Wydziału Teologicznego przy UMK. Ksiądz biskup zapewnił też o pragnieniu kontynuacji tego dzieła.

Bezpośrednio po prezentacji książki pracownicy, studenci i goście związani z Wydziałem Teologicznym składając sobie świąteczne życzenia dzielili się opłatkiem. Bp Wiesław Śmigiel życzył wszystkim obecnym, by za sprawą łaski Bożej, którą jesteśmy obdarowani dzięki Wcieleniu i Narodzeniu Syna Bożego wzrastali w wierze, nadziei i miłości w relacji z drugim człowiekiem. – Życzę z całego serca, byśmy oprócz wielkiej radość, wynikającej z faktu wkroczenia Boga w historię, mieli też odwagę tworzyć środowisko chrześcijańskie, które promieniuje na cały uniwersytet – zakończył.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.