Toruń: promocja książki o bł. Jucie – patronce dzieł miłosierdzia
25 listopada 2015 | 18:21 | ww, xpb Ⓒ Ⓟ
W Muzeum Diecezjalnym w Toruniu odbyła się 25 listopada promocja powieści historycznej, której główną bohaterką jest bł. Juta z Bielczyn. „Wzgórze na jeziorze” przybliża postaci bł. Juty i pierwszego biskupa chełmińskiego Heidenryka, którzy są wielkimi piewcami miłosierdzia.
Autorem powieści jest Kazimierz Trybulski, emerytowany polonista, pasjonat i znawca historii średniowiecza. Akcja powieści toczy się w XIII–wiecznej Chełmży. Głównymi bohaterami są wielcy piewcy miłosierdzia tamtych czasów: bp Heidenryk i bł. Juta. Oprócz postaci autentycznych w powieści występują też bohaterowie fikcyjni. Rzeczywistość jest w niej widziana oczyma młodzieńca Adama, który pisze kronikę, opisując zarówno życie osobiste, jak i realia tamtych lat.
Spotkanie otworzył dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. kan. Zbigniew Walkowiak. Ks. kan. Marek Borzyszkowski, dyrektor Grudziądzkiego Centrum Caritas im. bł. Juty, który był inicjatorem powstania powieści wyraził wielką radość z faktu, że w przededniu Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, który zostanie zainauguroway przez papieża Franciszka 8 grudnia br., do rąk czytelników trafia książka, która opiewa Boże Miłosierdzie i ukazuje jak to miłosierdzie wprowadzać w życie.
Dalszą część spotkania prowadził Jarosław Ellwart z wydawnictwa REGION z Gdyni, które wydało powieść.
Podczas spotkania Kazimierz Trybulski opowiadał o swoich zainteresowaniach historią średniowiecza oraz przedstawił sposób ukazywania postaci historycznych. Bł. Juta byłą wielką krzewicielką dzieł miłosierdzia na terenach obecnej diecezji toruńskiej i nazywana jedną z 5 największych świętych średniowiecza w Europie.
Autor powieści podkreślał, że jego celem było przybliżenie miejscowości, które odegrały w dziejach ziemi chełmińskiej znaczącą rolę. – Chciałem też, aby czytelnik poznał ludzi, którzy tę historię tworzyli. Mam na myśli błogosławioną Jutę z Bielczyn, która niosąc pomoc chorym i pokrzywdzonym stała się wzorem do naśladowania nie tylko dla ludzi sobie współczesnych, ale też dla nas – dodał Kazimierz Trybulski.
Trybulski chciał, by jego powieść oddawała atmosferę tamtego okresu, dlatego historię opisał w formie kroniki spisywanej przez bohatera książki, Adama. Książka, mimo iż jest powieścią historyczną, zawiera wydarzenia i postaci fikcyjne. – Mam nadzieję, że taka forma przedstawienia naszej historii pozwoli na większe zainteresowanie opisywanymi postaciami historycznymi – mówił autor. Bł. Juta i bp Heidenryk są mało znanymi postaciami nawet na terenie miasta, w którym żyli.
Bp Heidenryk, dominikanin z Niemiec, był założycielem Chełmży i inicjatorem budowy okazałej katedry. Tworzył również diecezję chełmińską, której spadkobierczynią jest dzisiejsza diecezja toruńska. Bp Heidenryk był również świetnym politykiem. Dokonał koronacji jedynego króla Litwy – Mendoga, dążąc do pokojowego zjednoczenia tego państwa.
Bł. Juta jest patronką dzieł miłosierdzia. Pochodziła z Sangerhausen w Niemczech. Korzystając z zaproszenia bp. Heidenryka zamieszkała w opuszczonej chacie rybackiej w pobliskich Bielczynach. Do Chełmży przychodziła na Mszę św., a później pomagała chorym na trąd i ubogim, również w szpitalu św. Jerzego. Po śmierci 12 maja 1260 r. biskup pochował ją w chełmżyńskiej świątyni, a do jej grobu podążały liczne pielgrzymki, m.in. polskich królów.
W ramach spotkania uczestnicy wysłuchali koncertu Zespołu Kameralnego „Portamus Gaudium” działającego przy Wydziale Teologicznym UMK. Można było także nabyć książkę z autografem autora.
Recenzję książki napisał prof. Waldemar Rozynkowski z UMK.
Promocja książki odbywała się w różnych miejscach diecezji m. in. 15 listopada w Chełmży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.