Toruń: studenci wrócili z Ziemi Świętej gdzie budowali dialog polsko-żydowski
31 marca 2009 | 16:03 | an Ⓒ Ⓟ
Zapoczątkowanie "nowego" dialogu pomiędzy społecznością polską a żydowską to cel wyprawy do Ziemi Świętej, jaką zorganizowali studenci mieszkający w bursie Caritas w Toruniu. Młodzi studiują na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika i założyli Stowarzyszenie "Ad Astra". Studenci wrócili z wyprawy 30 marca.
Grupa studentów wraz z nauczycielami wyruszyła do Ziemi Świętej 21 marca. Projekt pn. "Ponad podziałami" został przygotowany przez Stowarzyszenie Akademickie „Ad Astra”, we współpracy z wydziałem Teologicznym UMK oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Urzędem Miasta Torunia. Przez pierwsze dni podróży studentom towarzyszył Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki, który odbył w tym czasie liczne spotkania z przedstawicielami władz lokalnych, jak również rządowych.
Żacy, w ramach poznawania historii Izraela, zwiedzili m. in. starożytną twierdzę żydowską – Masadę, położoną na szczycie płaskowyżu nad Morzem Martwym, na wschodnim skraju Pustyni Judzkiej. Jest to miejsce znaczące dla ruchu syjonistycznego i niezwykle ważne dla samych Żydów. Stanowi swoisty monument heroicznej walki o własną tożsamość, obrony narodowych wartości i w końcu oddania własnego życia w ich obronie.
W ostatnich dniach młodzież odwiedziła równie ważne dla wszystkich Żydów miejsce – Muzeum Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie. Ten pomnik pamięci ofiar masowej zagłady narodu żydowskiego wywarł niezapomniane wrażenie na wszystkich uczestnikach. W wielu pomieszczeniach wyświetla się filmy z relacjami osób, które przeżyły lub straciły rodzinę oraz nagrania z kronik filmowych. Liczne pomniki upamiętniają ludzi i wydarzenia z tego okresu, jak np. postać Janusza Korczaka czy powstanie w Getcie Warszawskim.
Studenci spotkali się również z panem Kazikiem (Simha) Rotem, który jest jednym z tych, którzy przeżyli powstanie w Getcie Warszawskim. Pan Kazimierz ciepło wspominał Polaków, którzy pomogli mu po ucieczce z Getta, a szczególnie serdecznie panią Annę, o której mówił „szlachetna kobieta”. Wspomniał również o tych, którzy pałali niechęcią do narodu żydowskiego. Te liczne wydarzenia nie zabiły w nim jednak optymizmu i radości życia.
Niedzielne popołudnie studenci spędzili z wizytą na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Serdeczne przyjęcie zgotowane przez studentów uświadomiło wszystkim, że to właśnie w młodzieży należy upatrywać tych, którzy położą niewątpliwe zasługi dla poprawy relacji polsko-żydowskich. Otwarci na dialog, na poznawanie wspólnej historii, kultury i tradycji młodzi szybko „złapali” wspólny język. Część z nich już zastanawia się nad wzięciem udziału w wymianach w ramach studiów i możliwością spędzenia przynajmniej jednego semestru w Izraelu. Władze Uniwersytetu są również żywo zainteresowane nawiązaniem współpracy w ramach wymian młodzieży między Uniwersytetami w Toruniu i Tel Awiwie.
Organizatorzy wyjazdu uważają projekt za przełomowy dla nawiązania nowych relacji pomiędzy Polska a Izraelem a także są przekonani, że takie działania pozwolą nadać „nowy wymiar” dotychczasowym stosunkom. Do tej pory udało się już nawiązać dialog w sprawie wymian młodzieży, zaprosić z wakacyjną wizytą dzieci, porozmawiać o wspólnych spotkaniach oraz wydarzeniach kulturalnych, i nie tylko. W ramach projektu "Ponad podziałami" odbędzie się w niedługim czasie wernisaż dla zaproszonych gości, prezentujący film oraz zdjęcia z podróży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.