Drukuj Powrót do artykułu

Toruń: święcenia diakonatu w diecezji toruńskiej

10.06.2017 , xpb, Toruń, 10-06-2017 Ⓒ ℗

– Służba nie ma polegać na tajemnicy niewolnictwa, ale na tajemnicy miłości – mówił bp Józef Szamocki podczas święceń diakonatu, które odbyły się w sobotnie przedpołudnie w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. W uroczystości uczestniczyli kapłani, siostry zakonne i licznie zgromadzeni wierni świeccy.

Podczas uroczystej Eucharystii w seminaryjnej kaplicy bp Józef Szamocki udzielił święceń diakonatu alumnowi Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Ksiądz biskup podkreślił, że Kościół z wielką radością przyjmuje ten dar nowego diakona i z nadzieją patrzy w przyszłość, modląc się o nowe powołania do służby w Kościele.

W homilii bp Szamocki, nawiązując do czytań z Księgi Liczb i Dziejów Apostolskich, podkreślił, że Bóg sam wkracza w historię człowieka i powołuje ludzi, którzy będą Mu służyć poprzez oddawanie Mu kultu i posługę względem ubogich. – Diakon ma ukazywać oblicze miłości Boga. Swoim życiem ma przypominać, że Bóg kocha, pamięta o każdym, a w swojej posłudze ma uobecniać zmartwychwstałego Chrystusa – mówił bp Szamocki. Zaznaczył, że Jezus zawsze pochylał się nad niedolą człowieka pokazując w ten sposób, że Bóg kocha i troszczy się o każdego. Dlatego trzeba, by diakon był człowiekiem pełnym wiary i Ducha Świętego.

Chrystus powiedział swoim uczniom, że są światłem świata i solą ziemi. – Smak soli i blask światła to nic innego jak dobre czyny, które ukazują miłość Boga i pociągają ludzi ku Niemu i Kościołowi – dodał bp Szamocki. Zwracając się do kandydata na diakona bp Józef zaznaczył, że Kościół patrzy na niego, jako sól i światło, które musi zanieść światu, tym, do których zostanie posłany. – Tajemnica soli i światła ma swoje korzenie w modlitwie, umiłowaniu Słowa i adoracji. Nie może w twoim życiu zabraknąć modlitwy i adoracji, bo inaczej sól zwietrzeje, a światło zgaśnie – podkreślił bp Szamocki.

Po homilii kandydat do święceń złożył przyrzeczenia i wyraził chęć przyjęcia święceń. Następnie po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych hierarcha nałożył ręce na kandydata i odmówił modlitwę konsekracyjną. Od tej chwili diecezja toruńska wzbogaciła się o nowego diakona, który przyjął z rąk bpa Szamockiego księgę Ewangelii i został wezwany do głoszenia Słowa Bożego i życia według niego. Następnie diakon po raz pierwszy posługiwał biskupowi przy ołtarzu eucharystycznym.

Na zakończenie liturgii bp Szamocki podkreślił, że każdego z nas powinna przepełniać troska o nowe powołania, by nie zabrakło głosicieli Słowa i szafarzy sakramentów, byśmy nie musieli patrzeć w przyszłość z lękiem, ale z nadzieją, że na naszej drodze do zbawienia nie zabraknie niezawodnych przewodników.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.