Toruń: sympozjum poświęcone ksieni – reformatorce Magdalenie Mortęskiej
02 grudnia 2015 | 19:21 | jk Ⓒ Ⓟ
– Słowa uczą, a pociągają przykładni ludzie. Należy więc pozbierać okruchy informacji dotyczące ksieni Magdaleny Mortęskiej. To sympozjum jest preludium w procesie beatyfikacyjnym – mówił bp Andrzej Suski na otwarcie sympozjum pt. „Między mistyką a codziennością. Magdalena Mortęska i jej rola w reformie trydenckiej”. Sympozjum odbyło się 2 grudnia w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu.
Sympozjum pt. „Między mistyką a codziennością. Magdalena Mortęska i jej rola w reformie trydenckiej" rozpoczęto Mszą św. w kaplicy toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Eucharystii przewodniczył abp Edmund Piszcz, a kazanie wygłosił bp Józef Szamocki.
Pierwszy wykład pt. „Specyfika procesu historycznego na przykładzie procesu ksieni Magdaleny Mortęskiej” wygłosił ks. dr Sławomir Oder, który przedstawił okoliczności prób rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ksieni Mortęskiej na przestrzeni wieków.
O „Rozmyślaniach o Męce Pańskiej”, dziele matki Mortęskiej, w wykładzie pt.”Tajemnica cierpienia i męki Chrystusa w świetle pism Magdaleny Mortęskiej” mówił ks. prof. dr hab. Mirosław Mróz. – Spotykamy tu kobietę, która jest przekonana o doświadczeniu obecności Jezusa – podkreślił prelegent. Duchowny zwrócił szczególną uwagę na rozważanie ostatnich słów Jezusa z krzyża oraz na przełożenie ćwiczeń duchowych zalecanych przez ksienię na życie codzienne. Trzeba być gołębiem, którego Noe wypuszcza z arki. – Trzeba być gołębiem, zanurzyć się w tajemnicy, dotrzeć do obecności Jezusa i wyciągnąć tę gałązkę nowego życia – podkreślił ks. Mróz.
S. Małgorzata Borkowska OSB wystąpiła z wykładem pt. „Zreformowana reguła św. Benedykta z deklaracjami, jako droga odnowy i odrodzenia zakonu”. Prelegentka przedstawiła pokrótce mentalno–prawne tło epoki, w której żyła ksieni Mortęska, a następnie omówiła etapy wprowadzania reformy potrydenckiej do klasztoru benedyktynek chełmińskich.
O rozwijaniu charakteru i cnót chrześcijańskich – obok nauki czytania, pisania, rachunków, śpiewu i haftu – jako jednym z elementów pracy w szkołach dla panien świeckich mówił prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski w wystąpieniu pt. „Wpływ Magdaleny Mortęskiej na rozwój szkolnictwa katolickiego”.
W drugiej części sympozjum przedstawiono historię fundacji i rozwoju klasztoru benedyktynek w Sandomierzu, o czym mówiła dr hab. Anna Sztylar. Jako kobietę mądrą, przedsiębiorczą, zasłużoną dla oświaty i narodowości polskiej ukazała Mortęską dr Żaneta Sztylc zarysowując działania ksieni w dziedzinie podniesienia z ruiny starych klasztorów, odzyskiwania zagrabionych dóbr klasztornych oraz zakładania nowych klasztorów. Na koniec sympozjum głos zabrał prof. dr hab. Czesław Grajewski, który mówił o specyfice psalmodii Godzin tradycji benedyktynek w świetle źródeł rękopiśmiennych.
Organizatorami sympozjum byli: Kuria Diecezjalna Toruńska, Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu oraz Polskie Towarzystwo Teologiczne oddział w Toruniu. Spotkanie zgromadziło liczne, bo blisko 200-osobowe grono słuchaczy, a w tym grupy sióstr benedyktynek z różnych klasztorów. Obecni byli również bp Andrzej Suski, bp Józef Szamocki oraz abp Edmund Piszcz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.