Toruń: trwa Międzynarodowy Kongres „Katolicy i ekologia”
17 listopada 2016 | 14:33 | xpb Ⓒ Ⓟ
Woda dobrem wspólnym – pod tym hasłem odbywa się w Toruniu dwudniowy Międzynarodowy Kongres „Katolicy i ekologia”. Patronat nad wydarzeniem objął kard. Zenon Grocholewski. Wśród prelegentów będzie m.in. Minister Środowiska RP Jan Szyszko oraz specjaliści z Argentyny, Włoch, Hiszpanii i Belgii.
Kongres rozpoczął się Mszą św. pod przewodnictwem kard. Zenona Grocholewskiego w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. W homilii kard. Grocholewski podkreślił, że woda od zawsze niosła ze sobą głębokie przesłanie. Jest nie tylko niezbędna do życia, ale jest symbolem nowej jakości życia. Chrystus jest bowiem źródłem żywej wody, która zaspokaja największe pragnienia i prowadzi ku życiu wiecznemu. – To pragnienie można niestety zagłuszyć, ale nikt nie zdoła go zabić – mówił kard. Grocholewski. Ono jest zaszczepione w każdym człowieku.
Kardynał podkreślił, że każdy kto wierzy w Chrystusa nie tylko może czerpać ze źródła wody żywej, ale staje się dla innych źródłem i jest wezwany, by zaspokajać pragnienia świata. Owo zaspokajanie wyraża się w zaradzaniu potrzebom, takim jak troska o dostęp do wody w wielu krajach świata. Chrześcijanin nie może jednak zadowolić się zaspokajaniem potrzeb ciała. Wyznawca Chrystusa musi pamiętać o duchu, który niejednokrotnie umiera będąc z daleka od źródła jakim jest Chrystus.
Po Eucharystii uczestnicy udali się do auli Wyższej Szkoły Komunikacji Społecznej i Mediów, gdzie rozpoczęły się obrady kongresu.
Otwierając kongres o. dr Tadeusz Rydzyk, założyciel toruńskiej uczelni podziękował kard. Zenonowi Grocholewskiemu za jego nieustanną troskę i wsparcie. Zaznaczył także, że nie wystarczy zrobić jednej rzeczy, nawet wielkiej, jeśli w tym działaniu zapomni się o Chrystusie. Bez Niego bowiem nic nie możemy uczynić. – Na świecie ludzie umierają z powodu braku dostępu do wody. Jeśli chcemy zaradzić temu problemowi, trzeba trwać przy Chrystusie, który jest prawdziwym źródłem – mówił o. Rydzyk.
Minister Środowiska RP Jan Szyszko podkreślił, że woda to klucz do zrównoważonego rozwoju. Jest podstawowym związkiem bez którego nie ma życia. – Woda jest tym dobrem, na którego brak cierpi 1/3 populacji świata – zaznaczył minister Szyszko. – Dziękuję za to, że Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej staje zawsze tam, gdzie są potrzeby największe, a brak wody to wielki problem dzisiejszego świata – podkreślił. Minister Jan Szyszko odczytał także list od Premier RP Beaty Szydło. – Woda jest symbolem i podstawą życia, zapewnia rozwój. Trzeba jednak pamiętać, by rozwój ten był zrównoważony – podkreślała w liście premier Beata Szydło.
Kardynał Zenon Grocholewski podziękował za to, że WSKSiM angażuje się w sprawy Kościoła, naszej ojczyzny i świata. – Dzisiejszemu światu potrzeba ludzi wielkich serc – powiedział kard. Grocholewski. – Gratuluję Wam wielkiego serca i odwagi – dodał.
Uczestnicy wysłuchali także wystąpienia kard. Gianfranco Ravasiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury, który podkreślił, że w Biblii ponad 15 wersetów mówi o wodzie. – Pragnienie wody mówi nam także o pragnieniu Boga – mówił. – Żyjemy dzięki wodzie, także w sensie duchowym. Życzę powodzenia w zgłębianiu podjętego zagadnienia i głębokiej pasji – dodał kard. Ravasi.
Pierwszym prelegentem był dr Tebaldo Vinciguerra z Papieskiej Rady Iustitia et Pax, który mówił na temat zaangażowania Kościoła wobec problemu wody. Prelegent zaznaczył, że problem braku wody dotyka prawie miliarda ludzi na całym świecie. Papież Franciszek podkreśla, że wiara nie może ogranicza się do sfery prywatnej i teoretycznej, ale musi wpływać na życie świata i skupiać się na praktyce. W wielu krajach Kościół katolicki wspiera ludzi w trosce o dostęp do wody, buduje studnie i systemy nawadniające.
– W niektórych krajach, by dotrzeć do wody trzeba maszerować wiele godzin. Dzięki działalności Kościoła te odległości zostały zmniejszone – mówił dr Vinciguerra. Prelegent omawiał różne akcje podejmowane przez wspólnotę Kościoła w różnych rejonach świata.
Wskazał także na fakt, że Kościół w tej trosce współpracuje z wieloma organizacjami i osobami prywatnymi. Jest to bardzo ważne, ponieważ by zminimalizować problem braku wody i dostępu do niej potrzebna jest współpraca na arenie międzynarodowej i społecznej. – Rozwiązanie kwestii wody jest w dużej mierze kwestią dobrej woli – mówił Vinciguerra. – Nie jesteśmy stwórcami wody i trzeba o tym pamiętać – dodał. Nie można zatem stosować tzw. kultury rabunkowej. Dostęp do wody powinien być nieograniczony i darmowy. – Do niektórych biednych krajów udało się dostarczyć broń, a nie udało się zaspokoić pragnienia wody – mówił prelegent zaznaczając, że powinien to być powód wstydu dla wszystkich rządzących, ale także każdego z nas.
Minister Środowiska RP Jan Szyszko wygłosił referat, w którym omówił kwestię wody jako klucza do zrównoważonego rozwoju. Podmiotem tego rozwoju jest człowiek, dlatego ma on nie tylko przywilej, ale także obowiązek korzystania z zasobów naturalnych. – Czyńcie sobie ziemię poddaną – to wezwanie jakie otrzymał człowiek, który ma chronić zasoby przyrodnicze poprzez mądre użytkowanie – mówił minister Szyszko. Owo mądre użytkowanie ma polegać na trosce o przyrodę, która jest naturalnym rezerwuarem wody. Nie unikniemy budowy dróg i domów. Jednak trzeba pamiętać, by w miejsce np. wyciętych lasów sadzić nowe. Człowiek musi dopasować się do środowiska, w którym żyje. – Człowiek jest niezwykle potrzebny dla kształtowania środowiska – dodał.
W sesji popołudniowej wystąpią prelegenci m.in. z Argentyny i Włoch.
Kongres został zorganizowany przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Papieska Rada ds. Kultury, Fundacja Ministerstwo Środowiska RP potrwa do piątku 18 listopada. Patronat honorowy nad kongresem objął kard. Zenon Grocholewski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.