Toruń: wystawa z okazji 25-lecia wydawnictwa „Wołanie z Wołynia”
23 stycznia 2020 | 17:04 | rc | Toruń Ⓒ Ⓟ
– Sługa Boży Serafin Alojzy Kaszuba mawiał, że jego misją jest zbieranie ułamków. Te właśnie słowa charakteryzują działalność wydawnictwa – zauważyła w przedmowie Maria Kalas. W Bibliotece Głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 23 stycznia miało miejsce otwarcie wystawy poświęconej jego 25-letniej działalności.
Prelegentka scharakteryzowała genezę oraz profil wydawnictwa. Inspiracją do jego powstania była wizyta Jana Pawła II we Lubaczowie i zachęta, by odnawiać i pielęgnować dziedzictwo wiary.
Redaktor naczelny wydawnictwa, ks. kan. Witold Kowalów, proboszcz, a obecnie rezydent parafii w Ostrogu, przypomniał związki Wołynia z Toruniem – to chociażby postać sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka czy też kilku księży diecezji łuckiej, którzy po przymusowym wyjeździe znaleźli schronienie w podtoruńskim Biegrzłowie i w toruńskiej parafii pw. św. Jakuba. Zwrócił również uwagę na bogatą korespondencję bł. ks. Bukowińskiego z prof. Karolem Górskim z UMK, która mimo kontroli przez służby specjalne charakteryzowała się „głęboką wymiana myśli” i ukazywała przyjaźń zarówno w wymiarze naukowym, jak i duchowym.
„Wołanie z Wołynia” to jedyne polskie wydawnictwo katolickie na Wołyniu. Wydawane od 1996 r. książki i dwumiesięcznik prezentują szeroki zakres tematyczny, przedstawiając zarówno dzieje Wołynia, archidiecezji lwowskiej i diecezji łuckiej, jak i reportaże, wywiady i wspomnienia jego mieszkańców. Czytelnik może zapoznać się dzięki nim z ważnymi postaciami dla ziemi wołyńskiej, jak bł. ks. Władysław Bukowiński, sł. Boży Serafin Kaszuba, ks. prof. Henryk Mosing „Ojciec Paweł” czy Sł. Boży Adolf Piotr Szelążek. Nakładem wydawnictwa ukazało się do tej pory 151 numerów dwumiesięcznika społeczno-kulturalno-religijjnego oraz 146 książek.
Kuratorami wystawy prezentującej zarówno pozycje wydawnicze, jak i zdjęcia archiwalne, są Maria Kalas, absolwentka filologii polskiej UMK, współpracownik pisma i wydawnictwa „Wołanie z Wołynia” oraz emerytowana kustosz dypl. Kamila Maj i dr Marta Czyżak z Oddziału Zbiorów Specjalnych biblioteki uniwersyteckiej. Będzie ją można oglądać do 1 marca 2020 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.