Trąd jest pytaniem o miłość do drugiego człowieka
29 stycznia 2012 | 21:07 | mag Ⓒ Ⓟ
Trąd jest dziś pytaniem o naszą miłość do drugiego człowieka – zwrócił uwagę bp Marek Solarczyk. Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył z okazji Światowego Dnia Walki z Trądem Mszy św. w katedrze św. Michała i św. Floriana. Podczas liturgii wspominano także bł. Bolesławę Lament, która pracowała na przełomie XIX i XX wieku przez 10 lat na warszawskiej Pradze.
Wspominając swoje osobiste spotkanie z osobami chorymi na trąd w 1994 roku na południu Włoch bp Solarczyk zwrócił uwagę na godność ludzkiego życia, które jak zaznaczył – zawsze domaga się szacunku. – Oczy człowieka pokazują głębię jego serca bez względu na to w jakiej twarzy są one osadzone, czy jakie ręce się do nas wyciągają. W nich wypisana jest miłość, bądź jej pragnienie – podkreślił hierarcha.
Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej zachęcał jednocześnie aby w kontakcie z chorymi i cierpiącymi nie zatrzymać się tylko na ludzkim współczuciu. Jak zaznaczył, „oni chcą być zauważeni, chcą być kochani, chcą aby ktoś stanął obok nich, aby wiedzieli, że nie zostali sami”.
Odwołując się do słów z księgi Powtórzonego Prawa bp Solarczyk powiedział, że Bóg wchodzi do ludzkiego życia wykorzystując do tego człowieka, dlatego jak podkreślił – każdy z nas powinien być swego rodzaju pomostem pomiędzy tym, co boskie a tym, co ludzkie. „On zwracając się dziś do każdego z osobna mówi: – Wybrałem cię abyś był podobny do Mnie. Oto wkładam w twoje serce moje słowa i proszę cię, abyś zaniósł je innym ludziom pośród, których cię postawiłem” – powiedział biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.
Moc Boga, którą w sobie niesiemy nie jest tylko hasłem, ale prawdziwą rzeczywistością – podkreślił bp Solarczyk tłumacząc, iż „niosąc modlitwę, życzliwość, wierność codziennym obowiązkom, cierpliwość – jesteśmy znakiem, pomostem, przez który Bóg będzie realizował swoje dzieła”.
–
Przywołując bł. Bolesławę Lament bp Solaczyk podkreślił, że jest ona przykładem człowieka, który z miłości dla Boga nie potrafi ustać w poszukiwaniu sposobów niesienia miłości Boga drugiemu człowiekowi, szczególnie temu, który nie potrafi sam sobie pomóc.
Po uroczystej Mszy św. wierni mogli oddać cześć relikwiom błogosławionej, a w podziemiach katedry warszawsko-praskiej Sekretariat Misyjny Jeevodaya przygotował projekcję filmu oraz spotkanie z misjonarzami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.