Drukuj Powrót do artykułu

Tradycja lania świec w Białej ma już 88 lat

02.02.2017 , Biała /eg / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. pixabay.com

Kilkadziesiąt woskowych świec wykonali w tym roku przed świętem Matki Bożej Gromnicznej tzw. bractewni, czyli członkowie Bractwa Różańcowego z parafii Biała koło Płocka. Ta rzadko spotykana w kraju tradycja lania świec ma już 88 lat, obecnie kontynuuje ją kilku mężczyzn. Produkcja świec jest związana z posługiwaniem w kościele podczas Mszy św. niedzielnych i świątecznych.

Tradycja lania woskowych świec przed świętem Matki Bożej Gromnicznej ma swoje początki w 1929 r. Wtedy w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Białej koło Płocka powstało Bractwo Różańcowe. Do dziś należą do niego mężczyźni – bractewni, którzy są odpowiedzialni za światło na ołtarzu, dlatego powinni w życiu kierować się zasadami moralności.

Obowiązkiem członków Bractwa Różańcowego jest dostarczanie świec do kościoła na nabożeństwa, procesje i inne wydarzenia. Świece odlewają ręcznie, przed świętem Matki Bożej Gromnicznej. Lanie świec odbywa się w pomieszczeniu parafialnym, na specjalnym kole przymocowanym do sufitu.

Do koła przytwierdzone jest 59 haczyków, na których wiesza się bawełniane knoty. Knoty oblewane są przez dwóch mężczyzn stojących po przeciwnych stronach koła. Polewając każdy knot, obracają kołem. Aby uzyskać odpowiedni kształt świecy, trzeba każdy knot polać gorącym woskiem kilkadziesiąt razy. Do lania świec używany jest tzw. chrust woskowy oraz czysty, świeży wosk.

Wykonane świece są charakterystyczne, ciemnozłote, mają około 80 cm długości. W Święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego kilka gotowych świec, trzymanych przez księdza i bractewnych, zostanie zapalonych i uroczyście poświęconych.

Świece od bractewnych są zapalane podczas każdej niedzielnej i świątecznej Mszy św., podczas Mszy św. pogrzebowych, a także sprzedawane parafianom czy przekazywane jako podarunek podczas świąt i uroczystości.

Zwyczaj lania woskowych świec przed świętem Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej, ma w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Białej w diecezji płockiej 88 lat. 27 października 1929 r. powstało w niej Bractwo Różańcowe, kanonicznie erygowane przez ówczesnego proboszcza ks. Jana Kroguleckiego. Obecnie funkcje bractewnych pełni kilku mężczyzn. Niektórzy z nich są bractewnymi już ponad 40 lat. Angażują się także w wiele dzieł, podejmowanych w parafii. W październiku 2009 r., na pamiątkę 80-lecia bractwa, w kościele parafialnym w ścianę kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej wmurowano rocznicową tablicę.

Wersja do druku

Przeczytaj także

02 lutego 2016 09:06

Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.