Tradycyjna i ruchoma – szopki na Jasnej Górze
25 grudnia 2021 | 13:36 | It/BP@JasnaGóraNews | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Jedna tradycyjna z dużymi figurami i w drewnianej chacie, druga ruchoma z myślą przede wszystkim o najmłodszych, na tzw. fosach. Jest też mniejsza „Betlejemka” w Bazylice. Bożonarodzeniowe szopki na Jasnej Górze zawsze wzbudzają wielkie zainteresowanie pielgrzymów, którzy podziwiają kunszt ich wykonania i pomysłowość twórców. W tym roku specjalnych nowości nie ma, ale są nowe figurki i nowe aranżacje.
Drewniana chata stojąca na dziedzińcu, przed wejściem do Bazyliki to główna bożonarodzeniowa szopka na Jasnej Górze, gdzie tradycyjnie po Pasterce przeniesione zostaje Dzieciątko Jezus. Są w niej dużych rozmiarów figury Świętej Rodziny i żłóbek. Pokłon Nowonarodzonemu oddają obok trzech mędrców i pasterzy, także papieże: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek.
Dolna szopka, umieszczona na tzw. fosach to szopka ruchoma. I ona w tym roku jest inna w swej aranżacji. – Znajdują się w niej nowe postaci, przywiezione specjalnie z Włoch, nowe ruchome figurki i nowe budynki – wylicza o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.
To jedna z największych takich szopek w Polsce. Jest w niej teraz ponad 400 figurek. Trzy czwarte z nich porusza się obrazując codzienne życie.
Każda figurka ma własne „serce”, czyli urządzenie, które nią porusza.
„Ludziki” wykonują codzienne czynności: pracują, gotują, sprzątają, rozmawiają. Słychać stukanie, pukanie, piłowanie i granie.
W ruchomej szopce jest nie tylko Betlejem judzkie, ale też polskie. Są lalki w strojach ludowych i aniołowie wygrywający triumfy. Dopełnieniem tej inscenizacji są zewnętrzne dekoracje wokół szopy a także żywe pawie.
Ruchoma szopka to głównie atrakcja dla dzieci, ale i dorośli nie kryją zachwytu i podziwu. Podkreślają, że to jedna z nielicznych okazji, by „ucieszyć oko” i przenieść się myślą i sercem do Betlejem.
Wierni przybywający na Jasną Górę w czasie świątecznym mogą nawiedzać jasnogórskie szopki i oddać pokłon Dzieciątku.
Szopka ruchoma, umiejscowiona na fosach w otwartej przestrzeni otwarta jest w dni powszednie (od poniedziałku do piątku) w godz.9.00 do 18.00, w soboty i niedziele w godz. od 9.00 do 20.00.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.