Tradycyjne pieśni nabożne w intencji pokoju w Ukrainie
04 marca 2022 | 22:56 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
We wtorek 8 marca, o godz. 19.15 – po Mszy wieczornej, w kościele Przemienienia Pańskiego (oo. kapucynów) w Warszawie przy ul. Miodowej 13 odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni nabożnych w intencji pokoju w Ukrainie.
– Popularyzując tradycyjne polskie pieśni kościelne i upowszechniając śpiew jako integralny element modlitwy, nie możemy zapomnieć o poważnych i bardzo aktualnych potrzebach świata – mówi Piotr Urlich, założyciel i pierwszy kantor Scholae Cantorum Beati Vladislai. – Skoro św. Augustyn powiedział, że „kto dobrze śpiewa, dwa razy się modli”, to i na tej płaszczyźnie nie możemy siedzieć z założonymi rękami. W burzliwych czasach wojen i konfliktów Kościół przez wieki jednoczył się w pokutnej modlitwie. Z taką intencją również i my organizujemy to wydarzenie – dodaje muzyk.
W czasie nabożeństwa zaśpiewane zostaną tradycyjne polskie pieśni nabożne. W repertuarze pojawią się zarówno tzw. pieśni przygodne, mówiące o ufności człowieka w Bożą Opatrzność i pokucie za grzechy, jak i inne, chociażby o świętych (np. św. Michale Archaniele, patronie Kijowa i o Matce Bożej – Królowej Pokoju), czy prawie nieznana pieśń o pokój – „Daj za dni naszych”.
– Niestety widzimy, że mocny śpiew, który, jak wiemy z literatury, kiedyś charakteryzował polskich chrześcijan, zanika. A to ważna forma modlitwy, angażująca całe ciało i emocje, bardzo wspólnototwórcza. Dawne pieśni stanowią też po prostu nasze dziedzictwo. Śpiew, na który zapraszamy, jest dla każdego. Będą dostępne teksty, a zwrotek jest tyle, że nawet nieznane melodie uda się sprawnie podchwycić. W pieśniach oprócz przebłagania nie zabraknie nadziei – mówi Dawid Gospodarek, inicjator wydarzenia.
Intencją wyśpiewanej modlitwy będzie rychłe zakończenie wojny – zaniechanie rozlewu krwi, prawdziwa mądrość dla rządzących państwami, ufność, wytrwałość i ukojenie bólu dla wszystkich cierpiących oraz o życie wieczne dla zmarłych.
Na miejscu będą dostępne wydrukowane arkusze z tekstami pieśni (w ograniczonej liczbie), niebawem plik z tekstami udostępniony zostanie również w wydarzeniu na Facebooku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.