Tradycyjne utwory religijne w nowej odsłonie
06 stycznia 2014 | 14:46 | tk / pm Ⓒ Ⓟ
Nowatorskie aranżacje tradycyjnych utworów religijnych znalazły się na nowej płycie Michała Jacaszka zatytułowanej „Pieśni”.
Autor eksperymentalnej muzyki elektroakustycznej wykorzystał tu m.in. motywy z takich pieśni, jak „Bogurodzica” i „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo”. Płytę wydało Narodowe Centrum Kultury (NCK) w ramach przygotowań do 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Kompozycje powstawały na przestrzeni ostatnich kilku lat. Płyta przedpremierowo dostępna jest na stronach NCK, oficjalną premierę zaplanowano na połowę stycznia.
Na krążku znalazło się sześć utworów, skomponowanych na motywach tak doskonale znanych z polskich kościołów pieśni jak: „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo”, „Kto się w opiekę odda Panu swemu”, „Przybądź Duchu Święty”, „Chwalcie łąki umajone” czy „Bogurodzica”.
„Pieśni kościelne znam od dzieciństwa, te melodie noszę w krwiobiegu – wyznaje Jacaszek. Zwraca uwagę, że nie wszystkie są utworami dobrymi, dużo w kościelnym repertuarze słodko-naiwnego kiczu. Niemniej wiele z nich to przejmujące, głębokie, mistyczne pieśni i miłości i tęsknocie do Boga.
„Przy opracowywaniu zebranych na tej płycie utworów próbowałem wzmocnić i podkreślić ten właśnie metafizyczny, poruszający wewnętrznie element, obecny w kościelnych melodiach” – zaznacza Jacaszek. Tłumaczy, że z tego właśnie powodu zrezygnował, ze skądinąd pięknej, warstwy tekstowej. Wyjątek stanowi pieśń „Bogurodzica”, utwór bardzo długi, który ma brzmieć „jak odwieczny, niekończący się hymn”.
41-letni Michał Jacaszek jest kompozytorem i producentem muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Ma na swoim koncie cztery autorskie albumy, ilustracje muzyczne do poezji i prozy, muzykę teatralną i filmową, słuchowiska.
Ważną rolę w twórczości kompozytora pełni współpraca z twórcami filmowymi i teatralnymi. Za muzykę skomponowaną do spektaklu Teatru Telewizji „Golgota Wrocławska” w reżyserii Jana Komasy otrzymał Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry w 2009 roku. Skomponował muzykę do spektakli „2084” i „SHOWTIME” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Jest też m.in. autorem muzyki do głośnego filmu fabularnego Jana Komasy „Sala samobójców”.
Michał Jacaszek koncertował w Polsce, różnych krajach europejskich oraz USA i Kanadzie. Mieszka w Gdańsku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.