Tragedia smoleńska domaga się pamięci narodu
10 września 2010 | 22:46 | led / sz Ⓒ Ⓟ
Dramatyczna śmierć ludzi, którzy wykonywali najbardziej odpowiedzialne zadania w państwie i współtworzyli jego najnowszą historię domaga się pamięci – mówił kardynał Stanisław Dziwisz podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej wszystkie ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.
Podczas Mszy św. sprawowanej 10 września w katedrze wawelskiej w intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu metropolita krakowski zwrócił uwagę, że „tablicę tę umieszczamy przy sarkofagu z doczesnymi szczątkami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii, umieszczamy ją na Wawelu, który dla Polaków jest szczególnym miejscem pamięci”.
„Ta tragedia musi zostać utrwalona w pamięci Narodu, bo Naród bez pamięci stałby się narodem bez tożsamości. I bez przyszłości” – apelował hierarcha w homilii.
Mówiąc czego uczy ta tablica, przywołał łacińską sentencję, która na niej widnieje: „Corpora dormiunt, vigilant animae” – „ciała śpią, dusze czuwają”. „Słowa te nie mówią o tym, co się stało pięć miesięcy temu, tylko o tym, co się dzieje teraz i nie o tym, co te 96 osób czyniło kiedyś, ale o tym, co czynią obecnie” – mówił kard. Dziwisz.
Metropolita podkreślił, że „nasza wiara każe nam widzieć ich śmierć jako sen, a ich stan nie jako unicestwienie czy bezczynność, ale przeciwnie: jako «czuwanie»”.
Zdaniem hierarchy, los Polski i sprawy, którym służyli tragicznie zmarli, nie stały się im obojętne, ale „czuwają” przy nich w Bogu. „W jedności z Bogiem postrzegają nasze problemy zapewne głębiej, niż mogli je widzieć tutaj, widzą też ich rozwiązanie w innej perspektywie” – przekonywał kard. Dziwisz.
We Mszy uczestniczyli najbliżsi tragicznie zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem, ich rodziny, przyjaciele, a także przedstawiciele władz państwowych i lokalnych. Po nabożeństwie najbliższa rodzina wraz z kard. Dziwiszem, duchowieństwem i przedstawicielami władz lokalnych udali się do krypty Pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie odsłonięto tablicę.
Na tablicy z różowego piaskowca można przeczytać zdanie: „Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku. 10 kwietnia 2010”. Umieszczone zostały na niej także nazwiska wszystkich ofiar katastrofy – najpierw Marii i Lecha Kaczyńskich, później ostatniego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego i kolejno alfabetycznie pozostałe nazwiska tragicznie zmarłych osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.