Transgraniczna Droga Krzyżowa w Cieszynie
26 marca 2010 | 19:57 | rk / kw Ⓒ Ⓟ
Po raz drugi w historii Cieszyna ulicami polskiej i czeskiej części miasta przeszła wielkopostna Droga Krzyżowa. Około 700 osób wyruszyło 26 marca z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie do sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej po polskiej stronie Olzy.
Podczas kolejnych stacji Męki Pańskiej, idąc za drewnianym krzyżem, wierni rozważali tematy związane z rodziną i małżeństwem oraz kapłaństwem. Modlono się m.in. za pracujące w Cieszynie zakonnice i zakonników.
Odwoływano się także do bolesnej polsko-czeskiej historii miasta. „To miasto też miało swoje upadki. Oby te rany się zabliźniły. Stojąc dziś na Moście Przyjaźni powinniśmy sobie podać sobie dziś dłonie i powiedzieć: przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – mówił na granicznym moście jeden z cieszyńskich kapłanów.
Ks. Robert Wojnowski SJ z jezuickiej parafii w Czeskim Cieszynie przyznaje, że w dzisiejszym nabożeństwie, podobnie jak w innych tego typu uroczystościach przeważają Polacy. „U nas w parafii do kościoła uczęszcza około 2 tysiące osób. To i tak sporo, bo to około 0.5 proc. wszystkich wierzących w Czechach” – zauważa w rozmowie z KAI.
19-letni Jan Pavlik z Czeskiego Cieszyna podkreśla, że idzie dziś w Drodze Krzyżowej, modląc się w osobistej intencji. „Młodzież w Czechach potrzebuje Boga. My tutaj w Cieszynie jesteśmy blisko Polski, więc bliżej nam do Kościoła. To moja druga polsko-czeska Droga Krzyżowa” – dodaje.
Piątkowe nabożeństwo zakończyła Msza św. w kościele pw. Marii Magdaleny.
W 2008 roku nabożeństwo w takiej formie można było zorganizować po raz pierwszy, dzięki rozszerzeniu strefy Schengen i otwarciu granic. Tegoroczna Droga Krzyżowa została włączona w trwające obchody 1200-lecia Cieszyna.
Kościół katolicki od wielu lata organizuje w Cieszynie polsko-czeskie uroczystości ku czci św. Melchiora Grodzieckiego, podczas których wierni w procesji przechodzą przez graniczny most bez żadnych utrudnień.
Wielkopostna Droga Krzyżowa przeszłą przez Most Przyjaźni, który niegdyś dzielił miasto. Dziś nie ma tu już ani strażników, ani granicznych szlabanów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.