Modlitwa o pokój na granicy trzech państw
22 sierpnia 2021 | 14:00 | rk | Jaworzynka Ⓒ Ⓟ
Wierni trzech diecezji – opawsko-ostrawskiej w Czechach, żylińskiej na Słowacji i bielsko-żywieckiej w Polsce – po raz kolejny spotkali się 21 sierpnia na modlitwie na Trójstyku w Beskidzie Śląskim. Malowniczy przysiółek Jaworzynki to miejsce, gdzie łączą się granice trzech państw. Pielgrzymi z sąsiadujących ze sobą diecezji modlili się w trzech językach, prosząc o pokój i Boże błogosławieństwo.
Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji ostrawsko-opawskiej Martin David. Przy ołtarzu modlili się z hierarchą pasterz diecezji żylińskiej w Słowacji Tomáš Galis oraz biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, który witając uczestników polowej Mszy św. zauważył, że „Trójstyk” przypomina ważne dla wszystkich chrześcijan słowo – „Trójjedyny” – będące określeniem Boga w Trójcy Świętej Jedynego.
„To łączy wszystkich chrześcijan, podobnie jak wyznanie, że Jezus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. W imię Boga Trójjedynego przychodzimy z trzech państw sąsiadujących ze sobą, by w naszych językach modlić się i oddawać Bogu cześć” – powiedział biskup.
W kazaniu bp Tomáš Galis przypomniał, że za niecały miesiąc Słowacja powita Ojca Świętego. Wyjaśnił, że wizyta papieża Franciszka na Słowacji będzie przebiegała pod hasłem „Z Maryją i Józefem w drodze do Jezusa”. W tym kontekście zwrócił uwagę na to, że życie Józefa jest godne podziwu i stanowi wzór dla wszystkich ludzi. Zauważył, że ustanawiając Nadzwyczajny Rok św. Józefa papież określił opiekuna Świętej Rodziny „ojcem z twórczą odwagą”.
„Pomimo faktu, że mąż Dziewicy Maryi nie powiedział ani jednego słowa w Piśmie Świętym, jego działania są zdumiewające” – stwierdził biskup i wezwał do odważnego kroczenia drogą wiary.
W liturgii udział wzięli księża i wierni z przygranicznych diecezji. Byli obecni przedstawiciele parlamentów oraz reprezentanci różnych szczebli samorządu z Polski, Czech i Słowacji.
Sobotnie uroczystości rozpoczęły się od procesji, która wyszła z polskiego Trzycatka w kierunku granitowego słupa wyznaczającego miejsce przecięcia się granic na Trójstyku. Procesja na Trójstyk tradycyjnie ruszyła z kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Frydeckiej w Trzycatku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.