Troszczcie się o życie od poczęcia do naturalnej śmierci
19 listopada 2010 | 08:31 | kg (KAI)/ms Ⓒ Ⓟ
O obowiązku ochrony życia od jego poczęcia do naturalnej śmierci jako o priorytetach działań rządów i organizacji międzynarodowych przypomniał Benedykt XVI w przesłaniu do uczestników 25. konferencji międzynarodowej, obradującej obecnie w Watykanie.
Spotkanie to, odbywające się pod hasłem „«Caritas in veritate» – o równą i ludzką troskę o zdrowie”, zorganizowała w dniach 18-19 listopada Papieska Rada Duszpasterstwa Służby Zdrowia.
W orędziu na ręce przewodniczącego tego urzędu abp. Zygmunta Zimowskiego, które odczytał sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone, papież przypomniał, że obecna konferencja odbywa się w roku obchodów 25-lecia istnienia Rady i jest okazją do dziękowania Bogu za „to cenne narzędzie dla apostolstwa miłosierdzia”. Przypomniał zasługi poprzednich przewodniczących tego urzędu: kardynałów Fiorenzo Angeliniego i Javiera Lozano Barragana.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że zawsze należy wspierać i dawać świadectwo „umiłowania sprawiedliwości, ochrony życia od jego poczęcia po naturalny koniec i poszanowania godności każdej istoty ludzkiej”. Nawet gdyby trzeba było iść pod prąd obecnych nurtów, wymogi te stanowią podstawowe wartości etyczne jako wspólne dziedzictwo powszechnej moralności i podstawa demokratycznego współżycia – podkreślił autor przesłania.
Zaznaczył następnie, że wychodząc od tych zasad „sprawiedliwość zdrowotna winna należeć do priorytetów działań rządów i instytucji międzynarodowych”. Niestety, obok wyników pozytywnych i zachęcających, do głosu dochodzą też poglądy i style myślenia, które ranią to poczucie sprawiedliwości – stwierdza przesłanie papieskie. Wyjaśnia, że chodzi o sprawy związane z tzw. „zdrowiem reprodukcyjnym”, z zalegalizowaną eutanazją lub ze stosowaniem sztucznych technik zapłodnienia, łączących się z niszczeniem zarodków.
Temat konferencji budzi szczególne zainteresowanie chrześcijan, u których centralne miejsce zajmuje troska o istotę ludzką ze względu na jej nadprzyrodzoną godność i jej nienaruszalne prawa – napisał papież. Dodał, że „w naszych czasach obserwujemy z jednej strony zwracanie nadmiernej uwagi na sprawy zdrowia, co grozi przekształceniem się w konsumizm farmakologiczny, lekarski i chirurgiczny, prowadząc niemal do kultu ciała, z drugiej – trudności z dostępem milionów ludzi do minimalnych warunków opieki lekarskiej i do najbardziej niezbędnych leków”.
W tym kontekście orędzie stwierdza, że w służbie zdrowia, będącej integralną częścią istnienia każdej osoby i dobra wspólnego, ważne jest wprowadzenie prawdziwej sprawiedliwości, która zapewni wszystkim, stosownie do obiektywnych potrzeb, właściwą troskę. Świat opieki zdrowotnej nie może się więc uchylać od zasad moralnych, gdyż w przeciwnym wypadku stanie się nieludzki.
Nawiązując do tytułu tego spotkania, Benedykt XVI przypomniał, że w swej encyklice „Caritas in veritate” zauważył, iż społeczna nauka Kościoła zawsze podkreślała ważność sprawiedliwości rozdzielczej i społecznej w różnych działach stosunków ludzkich. Sprawiedliwość jest wspierana wówczas, gdy przyjmuje się życie innej osoby i bierze się za nią odpowiedzialność, odpowiadając na jej oczekiwania, gdyż w tym drugim człowieku przyjmuje się samo oblicze Syna Bożego, który dla nas stał się człowiekiem. „Obraz Boży, odciśnięty w naszym bracie nadaje najwyższą godność każdej osobie i wzbudza w każdym potrzebę szacunku, troski i służby” – przypomniał Benedykt XVI.
Podkreślił, że z chrześcijańskiego punktu widzenia istnieje ścisła więź między sprawiedliwością a miłością. „Miłość przewyższa sprawiedliwość, gdyż kochać znaczy dawać, ofiarować cząstkę tego, co «moje» innemu, ale nigdy nie dokonuje się to bez sprawiedliwości, która prowadzi do dawania innemu tego, co jest «jego», tego, czego oczekuje on zgodnie ze swym istnieniem i działaniem” – stwierdził papież. Na zakończenie zaznaczył, że „sprawiedliwość jest pierwszą drogą miłości”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.