Trwa 59. Sympozjum Biblistów Polskich
16 września 2022 | 07:06 | ks.at | Włocławek Ⓒ Ⓟ
We Włocławku trwa 59. Sympozjum Biblistów Polskich. Rozpoczęło się ono 14 września, a zakończy w piątek, 16 września. Przez trzy dni ponad 80 biblistów z różnych stron Polski oraz zagranicznych ośrodków, pochyla się w naukowej refleksji nad Pismem Świętym w jednym z najstarszych seminariów duchownych w Europie. Wśród uczestników są zarówno księża, ojcowie i siostry zakonne jak również świeccy pracownicy uniwersytetów.
Dzięki temu, że współorganizatorem tegorocznego spotkania jest Wyższe Seminarium Duchowne, pasjonaci Biblii mogli poznać również historię diecezji, która w przyszłym roku obchodzić będzie jubileusz 900-lecia istnienia. Uczestnicy konferencji, oprócz seminarium, zwiedzili też bazylikę katedralną i diecezjalne muzeum.
W drugim dniu sympozjum z biblistami spotkał się biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, który przewodniczył Mszy św. w seminaryjnym kościele św. Witalisa. W homilii biskup przypomniał kilka faktów z historii diecezji oraz świętych, którzy z niej się wywodzą i są z nią związani. Bł. Stefana Wyszyńskiego, absolwenta włocławskiego seminarium, nazwał „synem tej diecezji”.
Wśród misji realizowanej w zmieniającej się rzeczywistości biskup włocławski wskazał na dwa ważne zadania biblistów. Jako pierwsze wymienił odpowiednie wypełnienie przestrzeni wirtualnej, gdzie wielu ludzi poszukuje słowa Bożego oraz komentarza i wyjaśnienia biblijnych tekstów. W drugiej kolejności hierarcha wskazał na zadanie, które wynika z wniosków syntezy synodalnej, a mianowicie na zwrócenie większej uwagi na piękno liturgii i staranne przygotowanie homilii, w czym niewątpliwie swój udział mają bibliści.
Wśród gości, którzy w tych dniach odwiedzili włocławskie seminarium był m.in. ks. prof. Waldemar Chrostowski, a jednym z prelegentów ks. prof. Zdzisław Pawłowski, prezbiter diecezji włocławskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.