Trwa kapituła wyborcza saletynów
09 lutego 2018 | 14:41 | Dębowiec / pra / mip Ⓒ Ⓟ
Kapituła Wyborcza i dla Spraw polskiej prowincji saletynów odbywa się w dniach 5-10 lutego w sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. Zakonnicy wybiorą m.in. nowego przełożonego prowincjalnego.
„Chrystus jest regułą naszego życia” to temat Kapituły Wyborczej i dla Spraw polskiej prowincji saletynów , która w dniach 5-10 lutego odbywa się w sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu.
„Główne zadania kapituły prowincjalnej to m.in.: wybór prowincjała i jego asystentów, okresowe zbadanie sytuacji prowincji i ustalenie wytycznych dla prowincjała i jego rady, czuwanie nad apostolstwem, duszpasterstwem powołań i formacją zakonną, analiza spraw przedstawionych jej przez prowincjała lub w postulatach członków prowincji, zalecenie podjęcia nowych dzieł lub zaniechanie już istniejących” – wylicza ks. Grzegorz Zembroń MS z Centrum Informacyjnego Misjonarzy Saletynów.
W pierwszych dniach obrad kapituła wysłuchała sprawozdania ks. prowincjała Andrzeja Zagórskiego MS i raportu ekonoma prowincjalnego ks. Czesława Hałgasa MS. Aktualnie obraduje nad sprawami dotyczącymi życia i posługi saletynów oraz nad postulatami, które zostały przedstawione przez członków prowincji. W ostatnich dniach dokona wyboru prowincjała i jego asystentów na trzyletnią kadencję oraz wybierze delegatów na 32. Kapitułę Generalną, która w kwietniu i maju będzie obradować w Argentynie.
W obradach uczestniczy 34 saletynów. „Wśród nich jest sześciu delegatów z urzędu oraz 28 wybranych przez członków prowincji. Większość delegatów to doświadczeni kapitulanci. Najstarszy uczestnik kapituły ma 71 lat, zaś najmłodszy 35 lata” – wyjaśnia ks. Zembroń. Obradom przewodniczy wikariusz generalny zgromadzenia z Rzymu ks. Adilson Schio MS a gościem specjalnym jest przełożony prowincji amerykańskiej ks. René Butler MS.
Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów zostało założone w 1852 r. i jest związane z objawieniem Matki Bożej we francuskim La Salette. Jego charyzmatem jest pojednanie, a głównym zadaniem – głoszenie orędzia Płaczącej Pani. Swoją misję zakonnicy realizują przez duszpasterstwo parafialne, posługę w sanktuariach oraz głoszenie misji i rekolekcji.
Pierwsi saletyni przybyli na ziemie polskie ze Szwajcarii w 1902 r. a w trzy lata później objęli w archidiecezji lwowskiej pierwszą parafię i założyli dom zakonny. Dziś prowadzą w naszym kraju m.in. Centrum Pojednania „La Salette” w Dębowcu, Fundusz Pomocy Dzieciom i Młodzieży im. Matki Bożej z La Salette, Saletyńską Szkołę Nowej Ewangelizacji a także wydawnictwo i dwumiesięcznik „Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.