Trwa konflikt o szkołę sióstr nazaretanek
11 marca 2019 | 15:00 | dziar / pz | Kielce Ⓒ Ⓟ
W Kielcach toczy się spór o przyszłość szkoły sióstr nazaretanek w budynku przy ul. Marszałkowskiej, gdzie mieści się szkoła podstawowa, prowadzona przez zgromadzenie. Budynek jest własnością miasta, którego władze niedawno wypowiedziały umowę użyczenia obiektu. Porozumienie z nazaretankami podpisał poprzedni prezydent Kielc.
Poprzednie użyczenie budynku, podpisane przez byłego prezydenta Kielc – Wojciecha Lubawskiego – opiewało na okres 30 lat. Obecny prezydent Bogdan Wenta proponuje użyczenie na 16 lat. Siostry nazaretanki chcą użytkować obiekt jeszcze przez 24 lata.
Bogdan Wenta chciał skrócić okres użyczenia, który pierwotnie wynosił 30 lat. Planował też, by część pomieszczeń zajął reaktywowany Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy kształcący dzieci niepełnosprawne – nazaretanki na takie rozwiązanie się nie zgodziły.
4 marca w budynku Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej, czyli szkoły również prowadzonej przez zakon, odbyło się spotkanie Bogdana Wenty z rodzicami. Miasto zrezygnowało z umieszczenia w budynku przy ulicy Marszałkowskiej ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych. Bogdan Wenta zaproponował, by nowa umowa użyczenia budynku obejmowała 16 lat. Dla Nazaretanek to zbyt krótko, chcą by miasto podpisało z nimi umowę na 24 lata. Na to z kolei nie godzi się prezydent Kielc.
Na decyzję czeka 150. uczniów i ich rodzice. Nazaretanki wychodzą z założenia, że szkoła potrzebuje stabilizacji. 24 lata to odpowiedni czas, pozwalający na to by szkołę ukończyły trzy pełne roczniki uczniów począwszy od klasy pierwszej, a skończywszy na ósmej. Rodzice muszą także mieć pewność, że nie wydarzy się nic, co zakłóci edukację ich dzieci.
W spór włączyli się parlamentarzyści, kurator oświaty, Rada rodziców. Nazaretanki wspierają absolwenci Liceum im. Świętej Jadwigi Królowej. Przekazali oni prezydentowi Kielc Bogdanowi Wencie petycję w obronie szkoły podstawowej przy ulicy Marszałkowskiej. Apelują do prezydenta, by wycofał wypowiedzenie umowy użytkowania budynku, w którym nazaretanki prowadzą szkołę podstawową.
W tym tygodniu mają odbyć się negocjacje dotyczące przyszłości szkoły.
Szkoła podstawowa ma bogatą tradycję, wychowały się w niej pokolenia Kielczan, aż do czasu zamknięcia przez komunistów. Szkolnictwo nazaretańskie zostało reaktywowane w latach 90., kiedy to bp Kazimierz Ryczan ponownie zaprosił nazaretanki do Kielc. Styl i poziom szkoły prowadzonej przez siostry cieszy się zaufaniem mieszkańców regionu. Od wielu lat liceum kierowane przez nazaretanki jest najlepszą szkołą w województwie i jedną z najlepszych w Polsce. W tym roku, w prestiżowym rankingu Perspektyw liceum zajęło wysokie 12. miejsce w kraju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.