Drukuj Powrót do artykułu

Kurs przygotowawczy dla duszpasterzy emigracji polskiej

05.07.2017 , Warszawa / s. Edyta Rychle MCHR / mz Ⓒ ℗

Sample Fot. pixabay.com

W gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie trwa trzydniowy kurs przygotowawczy dla duszpasterzy polskiej emigracji. Uczestniczy w nim 12 księży, którzy wyjadą do pracy duszpasterskiej w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, w Niemczech, we Francji oraz w Norwegii.

Kurs organizowany jest dla księży diecezjalnych i zakonnych, którzy od bieżącego roku podejmują pracę duszpasterską poza granicami naszego kraju z uwzględnieniem duszpasterstwa polskojęzycznego. Szkolenie jest okazją dla wyjeżdżających księży do zapoznania się ze specyfiką życia i duszpasterstwa emigracyjnego oraz z ogólnymi zasadami funkcjonującymi w tego rodzaju duszpasterstwie.

W spotkaniu pod przewodnictwem delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesława Lechowicza, biorą udział duchowni i świeccy, w tym rektorzy polskich misji katolickich i przedstawiciele instytucji zajmujących się Polonią. Podczas prelekcji przedstawią specyfikę życia i duszpasterstwa emigracyjnego.

W kolejnych dniach księża wysłuchają prelekcji ks. prof. Bernard Kołodziej TChr (UAM) omawiającej historię emigracji polskiej i jej duszpasterstwa. Z aspektami prawnymi duszpasterstwa migrantów zapozna księży ks. prof. Leszek Adamowicz (KUL), a ks. prof. Jacek Gołębiewski (KUL) wygłosi referat „Duszpasterz emigrantów wobec patrymonium kulturalnego i patriotycznego”.

Czytaj także: Spotkanie Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich

Ks. prof. Wojciech Necel SChr (UKSW) poruszy temat specyfiki duszpasterstwa małżeństw i rodzin na emigracji” a Tomasz Kania (Radio Londyn) opowie o oczekiwanych świeckich wobec polskich duszpasterzy na emigracji.

Księża spotkają się z Ministrem Janem Dziedziczakiem MSZ, który wygłosi referat: „Zróżnicowane wyzwania we współpracy państwa polskiego z Polonią i polonijnymi środowiskami duszpasterskimi”.

W Kursie biorą udział księżą z archidiecezji: warszawskiej, katowickiej; przemyskiej, lubelskiej i warmińskiej oraz z diecezji tarnowskiej, kaliskiej i zielonogórsko–gorzowskiej, a także kapłan z Towarzystwa Chrystusowego.

Spotkanie zakończy się w czwartek.

Wersja do druku

Przeczytaj także

04 lipca 2017 14:15

Wsparcie dla odbudowy zniszczonej katedry gorzowskiej

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.