Trwa letnia szkoła ekonomii św. Franciszka
04 września 2021 | 16:43 | Łukasz Sośniak SJ/vaticannews | Gubbio Ⓒ Ⓟ
We włoskim Gubbio trwa Letnia Szkoła Ekonomii św. Franciszka. Celem spotkania młodych naukowców i przedsiębiorców z całego świata jest zainicjowanie współpracy w celu budowania ekonomii dążącej do wspólnego dobra, a nie wyłącznie osobistego zysku. „Przemyśleć gospodarkę na nowo” – to hasło, które towarzyszy spotkaniom, wykładom i prezentacjom.
Młodzi ekonomiści są zdania, że gospodarce duszę może nadać jedynie generowanie procesów inkluzywnych, uwzględniających dobro wspólne, niewykluczających ubogich i potrzebujących. „Nauczmy się rozwijać styl życia, w którym nie ma «innych», ale wyłącznie «my»” – powiedział Papież Franciszek w wideoprzesłaniu skierowanym do uczestników wydarzenia.
Jednym z nich jest Valentina Brandi. Ma 32 lata, dwoje dzieci i doktorat z ekonomii. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśliła, że równie ważne jak wykłady są nieformalne momenty konferencji w Gubbio, podczas których można wymienić się doświadczeniami i punktami widzenia.
„Różnorodność krajów pochodzenia uczestników jest jednym z ważniejszych aspektów. Bogactwo wynika również z faktu, że dyskusja nie dotyczy tylko tematów teoretycznych, ale bardzo praktycznych zagadnień. Forma spotkania nie ogranicza się wyłącznie do wykładów, jest także praca w grupach. Rozmawiamy np. o tym, że współczesne badania behawioralne pokazują, iż jesteśmy bardziej skłonni do postrzegania świata jako «my», niż jako «ja». Uświadamiamy sobie jak ważne jest poczucie przynależności, ponieważ bez niego nie można dokonywać pewnych wspólnych wyborów. Należy to następnie przenieść w codzienne życie, do relacji jakie nawiązujemy jako ekonomiści i przedsiębiorcy. Dzieje się tak np. wówczas, gdy dany kraj przechodzi z pozycji pastwa opiekuńczego do idei wspólnoty angażującej wszystkich obywateli“ – powiedziała w rozmowie z papieską rozgłośnią Valentina Brandi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.