Trwa peregrynacja Obrazu Matki Boskiej Rokitniańskiej
06 maja 2009 | 17:56 | wm Ⓒ Ⓟ
Do 29 maja kościoły diecezji zielonogórsko-gorzowskiej nawiedzać będzie cudowny obraz Matki Bożej Rokitniańskiej. Peregrynacja poprzedza obchody XX-lecia koronacji Wizerunku Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, które potrwają 12 i 13 czerwca.
Peregrynacja rozpoczęła się 1 maja w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu, a zakończy się 29 maja w kościele pw. Św. Mikołaja w Skwierzynie.
Przeddzień jubileuszu w Rokitnie przebiegać będzie pod znakiem modlitw, nabożeństw, programów poetycko-muzycznych i koncertów. W miejscu Golgoty Rokitniańskiej odbędzie się Misterium Męki Pańskiej z udziałem dzieci, ministrantów i przedstawicieli Eucharystycznego Ruchu Młodych.
Mszę św. pontyfikalną 13 czerwca w samo południe odprawi metropolita przemyski, a dawny biskup gorzowski abp Józef Michalik. Koncelebrować będą m.in biskupi metropolii szczecińsko-kamieńskiej, wrocławskiej i poznańskiej. W uroczystościach udział wezmą kard. Henryk Gulbinowicz i bp Antoni Stankiewicz, dziekan Trybunału Roty Rzymskiej. Na zakończenie uroczystości, w hołdzie Janowi Pawłowi II program artystyczny „Santo Subito” wykona Zespół Śląsk im. Stanisława Hadyny.
Znajdujący się w Rokitnie obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, przyozdobiony białym orłem w koronie, znany jest także jako Obraz Matki Bożej Rycerskiej lub Obozowej. Ukoronował go 18 czerwca 1989 r. w obecności 120 tys. pielgrzymów Prymas Polski kard. Józef Glemp wraz z ówczesnymi metropolitami: krakowskim – kard. Franciszkiem Macharskim i wrocławskim – kard. Henrykiem Gulbinowiczem oraz biskupem Józefem Michalikiem. Złotą koronę, którą kard. Glemp nałożył na cudowny wizerunek, poświęcił Jan Paweł II.
Starania o koronację rozpoczął sługa Boży bp Wilhelm Pluta, który zginął w wypadku samochodowym 22 stycznia 1986 roku. Na jego prośbę Paweł VI ogłosił Matkę Boską Rokitniańską Patronką Diecezji Gorzowskiej, wyznaczając dzień 15 sierpnia jako Jej główne święto. W ciągu roku do Rokitna pielgrzymuje ok. 250 tys. pątników.
W sanktuarium znajduje się muzeum bp. Pluty. Są tam jego szaty liturgiczne, rękawiczki, korespondencja z kard. Karolem Wojtyłą, świadectwa szkolne i klęcznik z wytartymi śladami kolan i łokci. „W sanktuarium maryjnym w Rokitnie bp Pluta włożył szaty biskupie i przygotowywał się do ingresu" – powiedział bp Paweł Socha podczas ubiegłorocznej modlitwy o beatyfikację tego Sługi Bożego.
Kościół Matki Bożej Rokitniańskiej od 2002 roku nosi tytuł bazyliki mniejszej i jest najważniejszym sanktuarium maryjnym w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Sanktuarium nawiedził 1 kwietnia br. Prezydent Polski Lech Kaczyński.
Bazylika mniejsza oznacza kościół obdarzony honorowym tytułem, odznaczający się wartością zabytkową, użytecznością duszpasterską lub liturgiczną. Tytuł ten jest nadawany znaczniejszym kościołom na całym świecie. Po raz pierwszy obdarzył nim Pius VI w 1783 r. kościół św. Mikołaja w Tolentino.
Rokitno leży między Gorzowem Wielkopolskim a Zieloną Górą wśród lasów nad jeziorami Lubikowskim i Rokitniańskim. Na 5-kilometrowej trasie wokół miasta znajduje się Kalwaria Rokitniańska, po której Drogę Krzyżową po raz pierwszy poprowadził w 2001 r. ówczesny biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko- gorzowskiej (obecnie biskup koszalińsko-kołobrzeski) Edward Dajczak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.