Trwają zgłoszenia na”Wigilię bez granic”. W poniedziałek konferencja prasowa
07 grudnia 2017 | 12:37 | Warszawa / pgo / mip Ⓒ Ⓟ
Trwa rejestracja uczestników tegorocznej akcji „Wigilia bez granic„, organizowanej przez Instytut Myśli Schumana. Inicjatywa zakłada przyjęcie obcokrajowców w polskich domach na wigilijnej wieczerzy oraz zintegrowanie w ten sposób Polaków z obcokrajowcami. W poniedziałek, 11 grudnia, o przebiegu akcji opowiedzą jej twórcy: prezes Instytutu Myśli Schumana prof. Zbigniew Krysiak oraz Ryszard Krzyżkowski, dyrektor „Wigilii bez granic”.
– Przez całe życie marzyłem, żeby jakaś obca osoba zasiadła na tym pustym miejscu przy wigilijnym stole. Zaprosiłem cudzoziemca i mam nadzieję, że przyjdzie – mówi Tomasz z Warszawy, który na filmie zachęca do wzięcia udziału w akcji. Celem akcji jest rozpowszechnianie wśród cudzoziemców znajomości polskiej tradycji, kultury, zwyczajów i korzeni chrześcijańskich oraz eliminowanie zjawisk jakimi są tzw. „getta”, które tworzą obcokrajowcy po przyjeździe do obcego kraju zamykając się w swojej społeczności.
– Jestem bardzo zadowolona, że będą mogła spędzić Wigilię z polskim rodzinami i dowiedzieć się więcej o waszej kulturze i o tym, jak spędzacie ten wieczór. Polecę wszystkim swoim znajomym tę akcję – mówi cudzoziemka Merry na filmie umieszczonym na stronie projektu „Wigilia bez Granic”.
Do akcji potrzebne są grupy wolontariuszy ze wszystkich miast wojewódzkich. Wolontariusze będą zajmowali się różnymi formami promocji akcji w lokalnej społeczności, docieraniem do cudzoziemców uczących się lub pracujących w danym mieście czy regionie, motywowaniem polskich rodzin do goszczenia cudzoziemców przy wigilijnym stole oraz organizowaniem spotkań przed i po wigilii w ramach tzw. Grup Schumana. Osoby zainteresowane, które chcą wziąć udział w projekcie mogą się zgłaszać przez stronę: WigiliaBezGranic.com.
Akcja „Wigilia bez granic” zakłada przyjęcie obcokrajowców w polskich domach na wigilijnej wieczerzy oraz zintegrowanie w ten sposób Polaków z obcokrajowcami. Celem akcji jest rozpowszechnianie wśród cudzoziemców znajomości polskiej tradycji, kultury, zwyczajów i korzeni chrześcijańskich oraz eliminowanie zjawisk jakimi są tzw. „getta”, które tworzą obcokrajowcy po przyjeździe do obcego kraju zamykając się w swojej społeczności.
O przebiegu tegorocznej akcji opowiedzą jej twórcy: prezes Instytutu Myśli Schumana prof. Zbigniew Krysiak oraz Ryszard Krzyżkowski, dyrektor „Wigilii bez granic”. W spotkaniu prasowym zorganizowanym w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski wezmą również udział ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska i senator Andrzej Kamiński, przewodniczący Parlamentarnej Grupy Schumana.
Konferencja prasowa odbędzie się w poniedziałek, 11 grudnia o godz. 13.00.
Partnerem strategicznym „Wigili bez granic” jest Caritas Polska, natomiast partnerem medialnym jest m.in. Katolicka Agencja Informacyjna.
Pierwsza edycja projektu „Wigilia bez granic” zorganizowana przez Instytut Myśli Schumana odbyła się w grudniu 2016 roku. W projekcie wzięło udział kilkaset polskich rodzin, które z przyjęły cudzoziemców przy swoich wigilijnych stołach. Zagraniczni goście pochodzili m.in. z Turcji, Indii, Chin, Egiptu czy Armenii.
Instytut Myśli Schumana jest fundacją założoną przez prof. Zbigniewa Krysiaka 13 kwietnia 2016 roku. Fundacja ma na celu m.in. popularyzację myśli Roberta Schumana, propagowanie wartości chrześcijańskich w życiu publicznym, wspieranie działań społecznych związanych z rozwojem demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i Europie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.