Trwa rekrutacja na Akademii Katolickiej w Warszawie
21 września 2021 | 16:00 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Kończy się rekrutacja na Akademii Katolickiej w Warszawie. W tym roku otwarty został unikatowy w Polsce kierunek, łączący muzykę kościelną z edukacją muzyczną. Oprócz tego nie zabrakło oferty formacji intelektualnej i poszerzenia kompetencji dla katechetów, nauczycieli, duszpasterzy, małżeństw, liderów wspólnot i wszystkich chcących głębiej zaangażować się w życie Kościoła i społeczeństwa. Uczelnia zaprasza również na jedyne w Polsce studia teologiczne w formie e-learningowej, a także Akademię Dziennikarstwa.
Ks. Janusz Stańczuk z AKW podkreśla, że nowy rok akademicki otwarty zostanie w formie stacjonarnej. W kończącej się rekrutacji udział mogą wziąć kandydaci na studia licencjackie, magisterskie czy doktoranckie. Wśród kierunków oprócz teologii czy katechetyki w tym roku szczególne zaproszenie kierowane jest na nowość – edukacja muzyczna z muzyką kościelną.
– To unikatowy kierunek w całej Polsce, a być może także w Europie. Umiejętności muzyka kościelnego, a więc osoby posługującej w kościele, w parafii jako np. organista czy kantor, kierownik chóru, dyrygent czy kompozytor, kierunek ten łączy ze specjalnością pedagogiczną, która daje uprawnienia np. do nauczania muzyki w szkole. Po trzyletnich studiach licencjackich można podjąć pracę w parafii czy szkole, przedszkolu, jako nauczyciel muzyki lub rytmiki. Można też pracować w różnych miejscach jednocześnie – wskazuje w rozmowie z KAI ks. Stańczuk.
W programie zajęć znajdą się zarówno stricte praktyczne zajęcia muzyczne takie jak organy, akompaniament z elementami improwizacji, emisja głosu, dyrygentura, harmonia modalna czy chór, jak i wykłady z zakresu pedagogiki, psychologii, prawa autorskiego czy metodyki prowadzenia zajęć muzycznych. Nie zabraknie także formacji chrześcijańskiej w postaci teologii muzyki, liturgiki czy historii Kościoła.
– Dotychczas w Polsce mieliśmy często trochę dwa oddzielne światy: Kościoła i profesjonalnej edukacji muzycznej, które były właściwie całkowicie rozdzielone – wyjaśnia ks. dr Piotr Markisz dyrektor nowego kierunku studiów i zawodowy muzyk. – Chrześcijanin, który kochał muzykę, mógł albo wybrać studia muzyczne pozbawione kontekstu wiary, albo np. studium organistowskie, które nie dawało niestety żadnych uprawnień. Postanowiliśmy to zmienić – podkreśla dyrektor.
W tym roku uruchomione zostało również jednoroczne studium wiedzy o sztuce dla katechetów, zatytułowane „Sztuka widzenia. Widzenie sztuki”.
– Chcemy wzbogacić język przekazu ewangelicznego. Studium jest skierowane do katechetów. Zajęcia będą prowadzone przez historyków sztuki, edukatorów, osoby związane z instytucjami kultury takimi jak Muzeum Narodowe, Zachęta czy Zamek Królewski. Każde zajęcia składać się będą z dwóch części. Pierwsza będzie miała formę wykładu. Zaprezentowany na nim materiał będzie punktem wyjścia dla drugiej części o charakterze warsztatowym tzn. dyskusji, wspólnej analizy dzieł sztuki, prostych ćwiczeń mających pokazać, jak ten wykład zastosować w nauczaniu dzieci i młodzieży? Chodzi nam o to, żebyśmy wiedzieli, że Bóg nie jest zawarty tylko w formułach i w katechizmie. Jest jeszcze w pięknie. A co robi piękno? Uskrzydla do życia, zachwyca. A więc chcemy również wejść na płaszczyznę wewnętrzną człowieka, który nie tylko się modli, ale także z zachwytu idzie za Bogiem. I dlatego ten język, który się niektórym może już znudził, trzeba po prostu odnowić. Jak? Przez piękno. Z tą propozycją wiążemy wielkie nadzieje na zmianę, na ubogacenie języka przekazu. Język kultury, język piękna jest zarazem językiem szlachetności – wyjaśniał w rozmowie z KAI rektor AKW, ks. prof. Krzysztof Pawlina.
Ważnym punktem w ofercie uczelni, zwłaszcza w czasie poważnej sekularyzacji wśród polskiej młodzieży, jest Szkoła Duszpasterzy Młodzieży. Jak mówi ks. Stańczuk, trzecia edycja cieszy się dużą popularnością, ale są jeszcze wolne miejsca: „Jest to Szkoła dla kapłanów czy sióstr zakonnych pracujących z młodzieżą w parafiach, szkole, różnych duszpasterstwach, ruchach czy fundacjach. W programie jest bardzo dużo ukierunkowanej na potrzeby takiego duszpasterstwa psychologii, są zajęcia z komunikacji, ale także z duchowości, z przepowiadania, integrowania grupy, rozpoznawania problemów. Absolwenci Szkoły skutecznie, profesjonalnie i radośnie potrafią mówić młodym o Bogu i Kościele, przekłada się to na konkretne apostolstwo”.
Inną ofertą Akademii Katolickiej jest Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej. – To tylko dwa wykłady w środowe wieczory. Szkoła jest kontynuacją studium duchowości, istniejącego od wielu lat na naszej uczelni. Zmieniliśmy nazwę i formułę wykładów, więcej miejsca poświęcimy np. współczesnej psychologii religii, komunikacji, rozpoznawania różnych charyzmatów w Kościele. Formuła jest otwarta, może przychodzić na zajęcia każdy zainteresowany – mówi ks. Stańczuk.
Dla małżeństw i osób chcących je wspierać uczelnia prowadzi dwuletnie studium małżeństwa i rodziny. To cykl wykładów zwłaszcza dla osób, które pragną pracować w duszpasterstwie rodzin.
– Bardzo serdecznie zapraszam na studium małżeństwa i rodziny. To zajęcia warsztatowe i wykładowe, obejmujące zagadnienia dotyczące tworzenia relacji budowania duchowości małżeńskiej i rodzinnej. Naszym studentom oferujemy takie korzyści jak wzmocnienie osobistych relacji interpersonalnych, poprawienie swojej komunikacji zrozumienie potrzeb własnych i potrzeb innych osób, zdobycie narzędzi do radzenia sobie w kryzysie i umiejętności prowadzenia warsztatów. Nie zabraknie rozwoju wiedzy o prowadzeniu życia duchowego a także pogłębienia rozumienia nauki Kościoła o małżeństwie i seksualności – zachęca ks. dr Marcin Szczerbiński.
W odpowiedzi na zapotrzebowanie szkół wznowione zostały podyplomowe studia z etyki. To trzysemestralne wykłady, łączące elementy filozofii i pedagogiki, dając uprawnienia do nauczania etyki na wszystkich etapach edukacji.
Trwa również nabór na trzysemestralne podyplomowe studia katechetyczne dla osób pragnących nauczać religii w szkołach.
Jak wskazuje ks. Stańczuk, niesłychaną popularnością cieszy się Szkoła Biblijna. „Uczęszcza na nią kilkaset osób, cały czas można dołączyć do tej grupy. To dwuletnie wykłady realizowane raz lub dwa razy w miesiącu, poświęcone najważniejszym tematom biblijnym” – zachęca.
– Szkoła Biblijna Collegium Ioanneum to propozycja bardzo konkretnych kursów biblijnych, dotyczących całego Pisma Świętego. Za nami już wykłady ze Starego Testamentu, w tym semestrze przyglądać się będziemy poszczególnym księgom Nowego Testamentu. Zapewniam, że to bardzo ciekawe wykłady, prowadzone przez najlepszych specjalistów w Polsce od poszczególnych ksiąg biblijnych. Jestem przekonana, że są to treści bardzo ciekawe i potrzebne. Możemy dowiedzieć się tak wielu szczegółów dotyczących Nowego Testamentu, których nie możemy pozyskać nawet na regularnych wykładach kursorycznych na studiach teologicznych, bo naprawdę ciężko, by na jednej uczelni wykładali najlepsi specjaliści z całej Polski. My dajemy możliwość uczenia się od najlepszych. Szkoła jest w nieustannym rozwoju, mamy kurs ze Starego i Nowego Testamentu, ale jesteśmy gotowi, by w razie chęci słuchaczy przygotować trzeci rok zajęć, gdzie podejmowane będą jeszcze bardziej szczegółowe zagadnienia dotyczące pewnych kwestii i fragmentów, ucząc się w naukowy, profesjonalny sposób analizy biblijnych tekstów. Bardzo serdecznie zapraszam i zapewniam, że Szkoła jest otwarta dla każdego. Nie ma tu egzaminów wstępnych, formalności, a wystarczy pragnienie poznawania Biblii. Naszym celem jest jak najgłębsze poznanie Pisma Świętego i popularyzacja go dla wszystkich chętnych, chcących pogłębiać swoją wiedzę, ale też wiarę i relację z Bogiem – opowiada KAI s. dr hab. Judyta Pudełko, ceniona biblistka.
Od kilku lat prowadzona jest również Akademia Dziennikarstwa – roczny kurs wprowadzający w zagadnienia pracy w mediach tak klasycznych jak i nowoczesnych.
Studium „Teologia dla zabieganych” to dwa wykłady w jedną sobotę miesiąca, podczas których można poszerzyć wiedzę na tematy związane z nauką o Bogu, Kościele, wierze.
Uczelnia ma w ofercie również jedyne w Polsce magisterskie studia teologiczne w formie e-learningowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.