Trwa VIII Pielgrzymka Rowerowa z Przasnysza na Jasną Górę
18 sierpnia 2024 | 16:02 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Około 400 km, słabości swego ciała i upał muszą pokonać pielgrzymi, którzy jadą w VIII Pielgrzymce Rowerowej z Przasnysza (w diecezji płockiej) na Jasną Górę, na spotkanie z Matką Bożą. Po drodze odwiedzają znane sanktuaria.
VIII Przasnyska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę, z udziałem wiernych z Przasnysza i okolic, przemierzy na rowerach łącznie blisko 400 km. Dziennie pielgrzymi pokonują trasę od około 60 do 80 kilometrów. W tym roku wraz ze stałymi już uczestnikami wyprawy aż 12 osób wyruszyło po raz pierwszy.
Pielgrzymi wyruszyli z inicjatywy parafii pw. św. Wojciecha w Przasnyszu, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny: – Matka równa się serce i miłość, więc jedziemy do Tej, która kocha nas najbardziej i najmocniej przytula do swojego serca – powiedzieli przed wyjazdem rowerzyści.
Po drodze pielgrzymi modlą się w polskich sanktuariach. Odwiedzili na przykład bazylikę w Czerwińsku nad Wisłą i sanktuarium w Niepokalanowie, z kaplicą św. Maksymiliana M. Kolbego. Modlą się w intencjach osobistych oraz tych, które powierzyli im bliscy i znajomi. Do celu podróży rowerzyści, którym patronuje św. Stanisław Kostka (w przasnyskiej farze został on ochrzczony w roku 1550) dotrą 21 sierpnia.
Św. Stanisław Kostka urodził się 28 grudnia 1550 r. w Rostkowie. Razem z bratem Pawłem w 1564 r. wyjechał do Wiednia, aby rozpocząć naukę w prestiżowym Collegium Nobilium ojców jezuitów. Uczył się tam przez 3 lata, ale marzył, aby zostać zakonnikiem, jezuitą. Jego rodzice nie zgadzali się na to. Stanisław w sierpniu 1567 r. postanowił wbrew woli rodziców dotrzeć do Rzymu, aby osiągnąć swój cel. Najpierw dotarł do Augsburga, a następnie do Dylingi, gdzie przyjęto go na okres próbny.
Św. Piotr Kanizjusz, przełożony prowincji niemieckiej, wysłał Stanisława z dwoma młodymi zakonnikami do Rzymu. Przebyli oni drogę głównie pieszo, dotarli do Rzymu 28 października 1567 r. W lutym 1568 r. Stanisław przeniósł się z kolegium jezuickiego do domu św. Andrzeja na Kwirynale. Było to jego ostatnie miejsce zamieszkania. Zmarł 15 sierpnia 1568 r. Św. Stanisław Kostka jest głównym patronem diecezji płockiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.