Trwają Dni Dawida Rubinowicza
04 września 2010 | 13:45 | dziar/ms Ⓒ Ⓟ
Dni Dawida Rubinowicza, dedykowane pamięci żydowskiego piętnastolatka, który w swoim pamiętniku spisał doświadczenia z Holokaustu, trwają od 1 do 4 września w Bodzentynie koło Kielc.
W środę 1 września książkowe wydanie pamiętnika pt. „Pamiętnik Dawida Rubinowicza. Reszta nie jest milczeniem” otrzymali wszyscy gimnazjaliści w województwie świętokrzyskim – na rozpoczęcie roku szkolnego. To wspólna inicjatywa urzędu marszałkowskiego i kuratorium oświaty w Kielcach.
W czwartek i piątek 2-3 września Towarzystwo Dawida Rubinowicza z Bodzentyna wspólnie ze Szwedzkim Komitetem Przeciwko Antysemityzmowi zorganizowało konferencję szkoleniową dla nauczycieli „Jak uczyć o holokauście”. Został m.in. omówiony projekt obu organizacji „Co to znaczy być istotą ludzką?”.
Przedstawiono także prezentację internetową platformy edukacyjnej, przygotowanej przez szwedzki komitet. W ramach konferencji warsztaty prowadzili edukatorzy ze Szwecji: Callie Carning, Mikael Enoksson i Per Höjeberg.
W sobotę 4 września na bodzentyńskim cmentarzu żydowskim zostanie odsłonięty pomnik poświęcony rodzinie Maxa Szafira urodzonego w Bodzentynie, którego cala rodzina zginęła w Holokauście.
Także dzisiaj wieczorem w Zagrodzie Czernikiewiczów w Bodzentynie odbędzie się spotkanie z Jadwigą Płonką – córką Marii i Kazimierza Zygadlewiczów odznaczonych medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” oraz z Ewą Wymark, szwedzką dziennikarką i autorką prac o Żydach bodzentyńskich.
Spotkania, połączone z promocją „Pamiętnika Dawida Rubinowicza”, zakończy widowisko Teatralno-muzyczne „Trzy kultury”, spektakl muzyczny o pięknie Ziemi Świętokrzyskiej i współistnieniu nad brzegiem Psarki przedstawicieli trzech społeczności: polskiej, żydowskiej i obozujących w cieniu puszczańskich jodeł taborów cygańskich. Widowisko „Trzy kultury” przygotowało Studio Teatralno-Muzyczne Doroty Anyż z Kielc. Muzykę skomponował Piotr Restecki.
Dawid Rubinowicz (ur. w 1927 r. w Kielcach, zamordowany 22 lub 23 września 1942 r. w Treblince) to żydowski chłopiec i autor pamiętników, opisujących dziecięcym językiem Holokaust. Był synem Joska i Tauby. Do rodziców należała mleczarnia w Krajnie k. Bodzentyna. Podczas wojny Rubinowiczowie zostali przesiedleni do getta w Bodzentynie, stamtąd we wrześniu 1942 r. pognano ich na stację kolejową w Suchedniowie, skąd zostali wywiezieni do niemieckiego obozu zagłady w Treblince.
Dzienniki Dawidka Rubinowicza, prowadzone na kartkach pięciu szkolnych zeszytów opisują okres od marca 1940 do czerwca 1942. Odnalezione po wojnie, zostały opublikowane w wielu krajach świata, posłużyły jako podstawa reportaży czy scenariuszy filmowych i teatralnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.