Trwają intensywne prace nad budową szopek na Jasnej Górze
30 listopada 2021 | 14:10 | it | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Wraz z rozpoczęciem adwentu na Jasnej Górze jeszcze intensywniej ruszyła budowa szopek: na dziedzińcu i na tzw. fosach w otwartej przestrzeni. Przed wejściem do Bazyliki stanie tradycyjna „betlejemka” a po prawej stronie Wieczernika, wzdłuż murów szopka ruchoma a w niej Betlejem.
– Chatę przed Bazyliką ustawili, jak zwykle, wierni z Podhala, z paulińskiej parafii w Czerwiennym – powiedział o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.
Wyjaśnił, że „szopę stawiają górale, którzy kiedyś zbudowali ten drewniany dom a teraz rokrocznie przyjeżdżają, by składać poszczególne elementy”. – Chata co roku jest taka sama, ale zmienia się aranżacja wnętrza – zapewnia jasnogórski dekorator.
Drewniana chata stojąca na dziedzińcu, przed wejściem do Bazyliki to główna bożonarodzeniowa szopka na Jasnej Górze, gdzie tradycyjnie po Pasterce przeniesione zostaje Dzieciątko Jezus. Są w niej zwykle dużych rozmiarów figury Świętej Rodziny i żłóbek.
Dolna szopka, umieszczona na tzw. fosach to szopka ruchoma. I ona w tym roku będzie inna w swej aranżacji. – Będą nowe postaci, przywiezione specjalnie z Włoch, nowe ruchome figurki i nowe budynki – wylicza o. Kraszewski.
Już teraz w „betlejemce” było ponad 400 figurek, w tym ok. 300 ruchomych. Każda z własnym sercem czyli urządzeniem, które nią porusza. „Ludziki” wykonują codzienne czynności: pracują, gotują, sprzątają, rozmawiają. Słychać stukanie, pukanie, piłowanie i granie.
Ruchoma szopka to głównie atrakcja dla dzieci, ale i dorośli nie kryją zachwytu i podziwu. Podkreślają, że to jedna z nielicznych okazji, by „ucieszyć oko” i przenieść się myślą i sercem do Betlejem.
Nowa „betlejemka” pojawi się też w Bazylice, zapewnia z kolei br. Paweł Bryzek.
Przygotowanie jasnogórskich szopek wymaga wielkiego wysiłku i zaangażowania wielu osób, dlatego prace rozpoczynają się już kilka miesięcy wcześniej. Teraz przed świętami nabierają rozmachu, by wszystko było gotowe na czas, czyli na Boże Narodzenie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.