Trwają „Kingonalia 2009”
25 lipca 2009 | 12:02 | dziar / matt. Ⓒ Ⓟ
Dwa dni potrwają „Kingonalia 2009”, czyli impreza religijno – kulturalna, przypominająca historię obchodzącego 750. rocznicę lokacji Nowego Korczyna.
– „Głównym przekazem tej dwudniowej imprezy jest przypomnienie bogatej historii miejscowości, w tym osoby św. Kingi, fundatorki kościoła, konsolidacja mieszkańców, promocja gminy w 750. rocznicę lokacji Nowego Miasta Korczyna, a tym samym podkreślenie jego wielowiekowego istnienia w państwowości polskiej” – mówi Iwona Sinkiewicz, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.
Imprezę zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Korczynie w ramach środków RPO pozyskanych w związku z projektem Mocne zapiątki na Ponidziu. U źródeł pełnej mocy. Kampania promocji turystycznej gmin Południowego Ponidzia: Nowego Korczyna, Pacanowa, Solca-Zdroju, Stopnicy i Wiślicy. Do organizacji imprezy włączyły się m.in. parafia pw. Świętej Trójcy, środowiska szkolne, okoliczne formacje rycerskie.
W dwudniowym programie imprezy są m.in.: sesja historyczno-filmowa z filmem o św. Kindze, uroczysty przemarsz korowodu do kościoła św. Kingi – dzisiaj zespołu pofranciszkańskiego, a przed kościołem – symboliczna wymiana darów pomiędzy „parą królewską”. Po dzisiejszej Mszy świętej z asystą rycerską – występ zespołu Mazovia Vocal Group, Turniej plebejski, czyli średniowieczne gry i zabawy prowadzone przez rycerzy dla publiczności. Niedzielę zdominują turnieje sportowe, zabawy rodzinne, koncerty.
W Nowym Korczynie z okazji „Kingonalii” gości dzisiaj Adam Jarubas marszałek województwa świętokrzyskiego.
Nowy Korczyn to wieś w woj. świętokrzyskim, w powiecie buskim w obrębie Ponidzia. Został założony przez Bolesława Wstydliwego i jego żonę św. Kingę przed 1258 jako Nowe Miasto Korczyn, obok dawnego grodu książęcego w Starym Korczynie. Kazimierz Wielki otoczył miasto murami i zbudował zamek. Od początku XV w. odbywały się tutaj regularne zjazdy generalne i sejmiki szlachty Małopolski oraz słynne jarmarki zbożowe. Od XVI w. Nowy Korczyn stał się dużym skupiskiem Żydów, którzy w XVII w. wybudowali synagogę. Po zniszczeniu przez Szwedów miasteczko znacznie podupadło, pozbawione praw miejskich w 1870. Do 1942 istniało tutaj getto, skąd ok. 4 tys. Żydów wywieziono do obozu zagłady w Treblince.
Do najważniejszych zabytków nowego Korczyna należą: zespół pofranciszkański z 1257r. z kościołem św. Stanisława, gotycko –renesansowy kościół parafialny Trójcy Świętej z VI w., klasycystyczna synagoga z końca XVII w., Dom Długosza z XVI w., w okolicy – pozostałości murów zamku Kazimierza Wielkiego.
Obecnie Nowy Korczyn jest ośrodkiem turystyczno – usługowym, tutaj znajduje się przeprawa promem przez Wisłę.
W Gminie Nowy Korczyn mieszka ponad 7 tys. mieszkańców, parafia liczy ok. 1700 wiernych. Jej proboszczem jest ks. Krzysztof Liburski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.