Drukuj Powrót do artykułu

Trwają obchody 70-lecia Światowej Rady Kościołów

19 czerwca 2018 | 12:36 | pb (KAI/oikoumene.org) / mip | Genewa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. YouTube

Przedstawiciele Kościołów z całego świata wzięli udział w nabożeństwie upamiętniającym 70. rocznicę założenia Światowej Rady Kościołów. Odbyło się ono 17 czerwca w historycznej  katedrze św. Piotra w Genewie. W czwartek z tej okazji centrum ekumeniczne odwiedzi papież Franciszek.

Nabożeństwo upamiętniające 70. rocznicę założenia Światowej Rady Kościołów sprawowano w językach francuskim i angielskim. Zawierało ono także modlitwy i śpiewy w innych językach z różnych stron świata. Wśród zgromadzonych byli chrześcijanie z Korei Północnej. Homilię wygłosił ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej.

– Świętujemy długą, wspólną pielgrzymkę na drodze jedności, chrześcijańskiego świadectwa i zaangażowania na rzecz sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia – stwierdził honorowy zwierzchnik prawosławia. Wspominał też „konstruktywną współpracę” ŚRK z Kościołem katolickim.

– Mamy świadomość tego, że ruch na rzecz przywrócenia jedności chrześcijaństwa przybiera nowe formy, aby odpowiedzieć na nowe sytuacje i aktualne wyzwania świata – powiedział Bartłomiej, który zanim został patriarchą, pracował w Komisji Wiara i Ustrój oraz należał do komitetu centralnego i wykonawczego ŚRK. Studiował też w Instytucie Ekumenicznym ŚRK w Bossey koło Genewy.

Hierarcha wezwał do dialogu, cierpliwości i otwartości, które pozwolą przezwyciężyć różnice i trudności powstałe już po założeniu ŚRK. Ale „nie miejmy złudzeń – Kościoły jak do tej pory nie były zdolne do wzniesienia się ponad podziały i osiągnięcia tak bardzo upragnionej jedności – zauważył 78-letni Bartłomiej.

Przypomniał, że w 1920 r. ówczesny patriarcha Konstantynopola wydał encyklikę, w której zaproponował stworzenie Ligi Kościołów, na wzór powstałej właśnie Ligi Narodów [poprzedniczki ONZ – KAI]. Idea ta stała się ciałem 28 lat później, gdy z połączenia chrześcijańskich ruchów Wiara i Ustrój oraz Życie i Praca powstała ŚRK.

W najbliższy czwartek 21 czerwca w obchodach 70-lecia ŚRK weźmie udział papież Franciszek.

Światowa Rada Kościołów skupia obecnie 348 lokalnych Kościołów protestanckich, anglikańskich, prawosławnych i starokatolickich oraz wspólnoty kościelne z około 120 krajów. Skupiają one łącznie około 600 mln chrześcijan. Założona została 23 sierpnia 1948 r. w Amsterdamie, a swoją siedzibę ma w Genewie. Kościół katolicki nie należy do ŚRK, ale teologowie katoliccy pracują jako pełnoprawni członkowie w ważnych komisjach tego gremium.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.