Drukuj Powrót do artykułu

Trwają obrady konwentu prowincjalnego księży marianów

12 kwietnia 2018 | 15:21 | ks.an | Licheń Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Pixabay

O miejscu i roli Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w dzisiejszym świecie dyskutowali księża marianie, którzy w dniach 9-11 kwietnia br. zgromadzili się w Licheniu na obradach konwentu prowincjalnego.

Podczas spotkania pochylono się m.in. nad założeniami konwentu, który odbył się w 1998 roku i dotyczył kształtu, roli i kierunku, jakie miało obrać licheńskie Sanktuarium. „Utrzymujemy się w nurcie założeń ewangelizacyjnych sprzed dwudziestu laty. W dalszym ciągu podstawą działalności licheńskiego Sanktuarium jest głoszenie Słowa Bożego, Eucharystia, sakrament pokuty i pojednania. Wszystko co dokonuje się w bazylice ma w ostateczności prowadzić wiernych do Boga” – mówi ks. Tomasza Nowaczka MIC.

W ocenie Prowincjała wśród wniosków wynikających z zakończonego konwentu należy dostrzec kilka zasadniczych kwestii. Po pierwsze potrzeba zwrócić uwagę na zmieniający się na przestrzeni dwóch dekad profil pielgrzyma przybywającego do Lichenia. „Dziś pielgrzym przybywający do licheńskiego Sanktuarium jest innym pielgrzymem. Zastanawialiśmy się nad tym, jakie dziś są jego potrzeby i oczekiwania, jak postrzega Kościół, jaką ma definicję Kościoła, która często nie jest definicją teologiczną a socjologiczną” – podkreślił.

Zdaniem ks. Nowaczka istnieje również szereg zagrożeń, które należy dostrzegać i z którymi trzeba sobie radzić, m.in. strukturalizacja, postępująca sekularyzacja społeczeństwa czy odchodzenie od wiary.

Podczas konwentu zastanawiano się także nad dziełami miłosierdzia prowadzonymi w licheńskim Sanktuarium, pośród których wymienić należy m.in. Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego, Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym oraz Ośrodek Wsparcia Płodności NaProTechnlogia.

W konwencie uczestniczyli przełożeni domów zakonnych należących do Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów oraz zaproszeni goście.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.