Trwają przygotowania do Synodu Biskupów o Amazonii
12 listopada 2018 | 10:09 | kg (KAI/vaticannews) / pz | Brasilia Ⓒ Ⓟ
Brazylia przygotowuje się do przyszłorocznego Synodu Biskupów o Amazonii. Kościół przybliża społeczeństwu rzeczywistość misyjną i ekologiczną, a także trudności, na jakie napotykają ludy tubylcze w związku z coraz bardziej agresywnym agrobiznesem. Odbywają się spotkania i kursy duszpasterskie dla wspólnot kościelnych, aby pogłębić świadomość misyjną oraz wziąć w obronę amazońskie ludy tubylcze.
Brazylijska część Amazonii ma bardzo bogatą historię działalności misyjnej. Kościelna sieć Panamazonii pragnie dowartościować i jeszcze bardziej wzmocnić ducha misyjnego w różnorodnej rzeczywistości tego regionu kraju.
Kościół w swej posłudze ewangelizacyjnej wśród ludów tubylczych podejmuje obecnie nowe i wielkie wyzwania, jakie stawia przed tamtejszymi społecznościami agrobiznes, przyczyniający się do tego, że Indianie tracą swoje ziemie. Liczba mieszkańców miast wzrasta bez odpowiednio przygotowanej struktury architektonicznej i zaplecza zapewniającego należytą jakość życia nowych mieszkańców. Te i inne nowe wyzwania społeczne stawiają przed Kościołem potrzebę prowadzenia stałej formacji dla liderów tamtejszych wspólnot lokalnych. Przygotowania do Synodu dla Amazonii w poszczególnych tamtejszych diecezjach stają się odpowiedzią na apel Franciszka aby „troszczyć się o nasz wspólny dom”.
Ludowi Bożemu w Amazonii Kościół pomaga w pogłębianiu i przeżywaniu wiary, w organizacji odpowiedzialnego życia wspólnotowego i dochowaniu wierności misji, jaką Bóg Stwórca powierzył człowiekowi. Amazonia pozostaje nadal obszarem misyjnym, gdzie ewangelizatorzy z coraz większą świadomością łączą budowanie Królestwa Bożego ze wspieraniem jakości życia.
Przyszłoroczne zgromadzenie Synodu Biskupów nt. „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i dla ekologii integralnej” będzie poświęcony przede wszystkim ewangelizacji tego rozległego obszaru, ale także ma być zwróceniem uwagi świata na mieszkających tam ludzi, zwłaszcza ludy tubylcze i ich problemy. Zapewnił o tym w lutym br. w rozmowie z watykańskim dziennikiem „L’Osservatore Romano” sekretarz generalny Synodu kard. Lorenzo Baldisseri. Przypomniał zarazem, że zwołanie tego specjalnego zgromadzenia synodalnego Franciszek ogłosił 15 października 2017, a spotkanie presynodalne odbyło się w Puerto Maldonado w Peru w styczniu w czasie jego wizyty w tym kraju. Uczestniczyli w nim biskupi z Brazylii, Boliwii, Ekwadoru, Kolumbii, Peru, Wenezueli, Gujany, Gujany Francuskiej i Surinamu, a także zaproszeni goście, audytorzy i przedstawiciele innych wyznań.
Kardynał przedstawił też kilka liczb, ukazujących wielkość i zróżnicowanie Panamazonii z punktu widzenia środowiska naturalnego. To tam powstaje jedna trzecia deszczów, zasilających naszą planetę, tam znajduje się 20 proc. niezamarzniętych wód słodkich, 34 proc. pierwotnych lasów, w których żyje 30 proc. fauny (zwierząt) i 50 proc. flory (roślinności) świata. Obszar ten zajmuje powierzchnię ok. 7,5 mln km kwadratowych, co stanowi prawie 43 proc. Ameryki Południowej i mieszka tam 35 mln ludzi, z których 2,5 mln to ludność tubylcza, należąca do 390 szczepów i plemion. Dochodzi do tego jeszcze 137 grup etnicznych izolowanych lub takich, z którymi nie ma kontaktów. Wszystkie te ludy mówią 240 językami należącymi do 49 rodzin językowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.