Trwają uroczystości 38. rocznicy Sierpnia 1980
30 sierpnia 2018 | 20:24 | lk, mip, solidarnosc.org.pl, diecezja.gda.pl | Gdańsk Ⓒ Ⓟ
Uroczysta Msza św. z okazji 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” będzie sprawowana w piątek 31 sierpnia w bazylice św. Brygidy. Eucharystii będzie przewodniczyć metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. W uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Już w czwartek obchody upamiętniające Sierpień 1980 odbyły się w Szczecinie.
W Szczecinie uroczystości rozpoczęła modlitwa i złożenie kwiatów na terenie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz pod bramą Stoczni Szczecińskiej. Po południu w świetlicy została otwarta okolicznościowa wystawa i odbył się panel dyskusyjny od znaczeniu Sierpnia`80.
W Gdańsku uroczysta Msza św. z okazji 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” będzie sprawowana w piątek 31 sierpnia o godz. 16.00 w bazylice św. Brygidy. Eucharystii będzie przewodniczyć metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, który wygłosi też homilię.
Przed Eucharystią, o godz. 15.00, nastąpi złożenie kwiatów pod historyczną Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej oraz przemarsz do bazyliki pw. św. Brygidy. Wieczorem na placu obok Sali BHP odbędzie się koncert „Koniec lata z Solidarnością”. Swój udział w uroczystościach zapowiedział prezydent Andrzej Duda.
Obchody 38. rocznicy Sierpnia`80 odbędą się także 3 września w Jastrzębiu-Zdroju i 11 września w Dąbrowie Górniczej.
W piątek 31 sierpnia minie 38 lat od podpisania tzw. Porozumień Sierpniowych, które pozwoliły na powstanie niezależnego związku zawodowego „Solidarność”. Była to pierwsza w krajach komunistycznych, niezależna od władz, legalna organizacja związkowa. Powstanie „Solidarności” uznawane jest za początek przemian ustrojowych roku 1989, którego najdobitniejszym skutkiem było obalenie komunizmu i wolne wybory.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.